kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

The Book Depository ile Yurtdışından Kitap Almak

Birçoğunuz yavaş yavaş İngilizce orijinal sanatlara ısındınız artık biliyorum. Yeni filmleri izlemek için, dizilerin yeni bölümlerini izlemek için Türkçe altyazı çıkmasını beklemeden İngilizce altyazıları ile filmleri, dizileri takip edebiliyorsunuz. Bazılarınız artık iyice İngilizce kitap okumaya da alıştı, çünkü Türkiye'deki çevirmenler çevirileri mahvediyor bir yana, iyi çevirmen olsa bile çoğu zaman bizim Kültür Bakanlık'ımızın kısıtlamaları ve sansürleri yüzünden metnin orijinaline sadık kalamıyor. Siz de bu durumdan deli olduğunuz için, ya İngilizce'niz zaten iyiydi ya da bir şekilde hallettiniz ve kitapları da orijinallerinden okumaya başladınız. E-book olayına halen ısınamadınız, mürekkep kokusunu seviyorsunuz. Hele de yurt dışındaki kitapların özene bözene hazırlanmış hard-cover (hard-back ya da ciltli) versiyonlarını elde tutmanın verdiği o keyif... Biliyorum, ne ben size anlatayım ne de siz yeniden benden dinleyin. Biliyoruz.

Peki İngilizce orijinal kitap nereden ve nasıl sipariş edilir? Uğraşınca herkes bir yolunu buluyor evet ama önemli olan orijinal, kaliteli ve en ucuz şekliyle alabilmekse bir kitabı, o zaman biraz yardım kullanabilir ve tavsiyelerime kulak verebilirsiniz.
Öncelikle elimizdeki yöntemleri eleyerek gidelim.

EBAY İyi, hoş, güzel. Ama e-Bay kitapları kendisi satmıyor. Kullanıcılara güvenmek zorundasınız. Çoğu zaman da orijinali değil ikinci eli satılıyor, ama ücretsiz kargo seçeneği gerçekten çok fazla. Ayrıca Paypal ödeme kolaylığı da cabası. Bu nedenle ikinci ele takılmayan (ki orijinali de denk gelebilir) ve e-Bay'den nasıl güvenilir alışveriş yapılacağını bilen herkes e-Bay'i tercih edebilir. Aynı zamanda e-Bay'deki satıcılar çoğu zaman en ucuz (hatta ücretsiz) seçeneğinde bile bir tracking number (kargo takip numarası) sağlıyor. Biz yazarlar olarak bugüne kadar bir sorun yaşamadık ve en geç kargomuzu da 10 gün sonra teslim aldık.

Yok ben uğraşamam satıcılarla, ikinci ellerle vs. diyorsanız o zaman 2 seçeneğiniz daha var. Çünkü Barnes&Noble gibi dünya devleri Türkiye'nin ucundan kıyısından geçmiyor.

AMAZON Amazon'da kullanıcılar da satış yapıyor evet ama neredeyse bütün ürünleri Amazon kendisi de satıyor. Sold & shipped by Amazon ibaresini gördüğünüz her ürüne gözünüz kapalı atlayabilirsiniz. Ürünler çoğu zaman en ucuz Amazon'da bulunur. Amazon'un tek sorunu kargo problemi, o da Türkiye'ye.

Amazon kargo ücretini hesaplarken ürün sayısına, ürünlerin boyutlarına, ağırlığına ve hacmine göre hesaplama yapar. Standart bir formülleri var bu formülü müşteri temsilcilerinden alabilirsiniz ama uğraşmaya gerek yok. Ben Amazon'dan alışveriş yapıyorum bu ay. Şimdi birlikte benim seçeneklerime bakalım.

Ben 5 kitap alıyorum. Son kitaptan 2 tane ekledim. (Büyük boyutlu, ağır, ve hacimli kitaplar; yani Amazon'un bir kitaba uygulayabileceği en kazık kargo ücretini hesaplıyoruz şu anda.)

Amazon'un 3 kargo seçeneği var. 
Bunlardan birincisi Standart Shipping. Bu kargo seçeneği en ucuzu.
Sipariş toplamı: 76.20$
Kargo ücreti: 23.94$


Yaklaşık %30 kargo ücreti ödedik.
Ulaştırma süresi ortalama 30 gün.

İkinci seçenek Amazon'un kendi ulaştırma şirketi AmazonGlobal'in Expedited (hızlandırılmış) seçeneği.

Sipariş toplamı: 76.20$
Kargo ücreti: 37.44$



Yaklaşık %40 kargo ücreti ödedik.
Ulaştırma süresi ortalama 15 gün.


Üçüncü seçenek yine Amazon'un kendi ulaştırma şirketi AmazonGlobal'in Priority (öncelikli) seçeneği.

Sipariş toplamı: 76.20$
Kargo ücreti: 64.44$



Yaklaşık %80 kargo ücreti ödedik.
Ulaştırma süresi ortalama 3 gün.

Bu Amazon'un bir kitaba uygulayabileceği en kazık ücretler çünkü aldığım kitaplardan daha büyük, daha kalın kitaplar çok nadir. Sadece ders kitapları var daha kalın onları da Türkiye'de n'apcaksınız zaten. Amazon'un sizden alabileceği en kazık yüzdeler bu şekilde. Formülden çıkan fiyatlarla aldığınız ürünlerin fiyatları arasında bir yüzde bağlantısı var genel olarak. Yani %30-40-80 kargo ücreti öderim gibi düşünürseniz yanlış çıkmaz.

Fakat ilk seçenekte, yani Standart Shipping'de Amazon bazen (her zaman değil) bir kargo takip numarası sağlamıyor. Bunu bilemiyorsunuz, ve bu bazen sizlere zorluk çıkarabilir. Tek sıkıntısı bu diyebilirim.

Amazon güvenilirdir. Özellikle Priority seçeneği harika. 3 gün. Evet biraz paranız olması lazım ama ben bu kitapları uzun süredir beklediğim için Priority ile alıyorum. Gerçekten 3 günde geliyor mu test edip buraya göndereceğim.

Şimdi diğer bir seçeneğimize geçelim ki bu yazımın asıl konusunu oluşturuyor zaten.

THE BOOK DEPOSITORY İngiltereli bir şirket. İddia ettiklerine göre dünyanın her yerine ücretsiz kargo ile kitap gönderiyorlar, ve itiraf etmeliyim ki neredeyse aradığım her kitabı buldum. (Neredeyse...). Ve bir sipariş gerçekleştirdim. Şimdi ücretsiz kargo diyince hemen heyecanlanmayın. Bu şirketin foyası oldukça ilginç. Öncelikle Amazon'dan bir kitap seçelim ve aynı kitabı The Book Depository'deki fiyatıyla karşılaştıralım.

Ben Amazon'dan The Book Thief kitabını sipariş ettim diyelim. Ekran görüntülerinden karşılaştıralım birlikte. Ciltli versiyonunu istiyorum.

Book Dep.'teki fiyatına bakın buraya tıklayıp. 23.28 + ücretsiz kargoç
Amazon'daki fiyatına buradan bakın. 11.10 + kargoyu siz ödersiniz.

İkisi de aynı ürün.

Şimdi Amazon'da kargo ücreti ne kadarmış bakalım.

Amazon aynı kargo seçeneğinde 7.98 kargo ücreti alıyor ve toplam 19.08


Book Dep.'te ücretsiz kargo ile 23.28



Evet tartışmaya gerek yok sanırım. Yurt dışından kitap alacaksınız ücretsiz kargo diye bir şey bulamazsınız. En azından orijinali için. e-Bay'den ücretsiz kargoyla birlikte sıfır kitap bulursanız kendinizi şanslı sayın ve alın derim. Gördüğünüz gibi The Book Depository ücretsiz kargo adı altında aslında sadece kargo ücretini de ürünün fiyatına ekleyip, Amazon'dan daha da pahalı bir şekilde hepinize yediriyor. Ben buradan alışveriş yaptım dedim evet, ama ben toplu kitap aldım ve Amazon'dan o kadar fazla sayıda kitap alınca ayrıca gümrük vergisini alabiliyor Amazon sizden, bu yüzden Book Dep.'i tercih ettim, hem de denemiş oluyum hizmetleri nasıl falan diye. Asıl bomba ise şu şekilde patladı: Adamlardan kargo takip numarasını istedim ve bana verdikleri cevap şu:

Stephen Kidd, Jan 30:
Hi
I'm afraid we do not have a tracking facility once an order has been dispatched from our warehouse.
Kind Regards,Stephen Kidd,Customer Advisor

Türkçesi: "Selam, ürünü gönderdikten sonra kargo numarası bulamayız önceden söyleseydiniz madem istiyorsunuz." Uzun tartışmalar sonucunda bu anlama geliyor yani direk çevirisini boş verin.

Bence bi' siktirip gitsinler, olan bu. Amazon dürüst bir kere. Bazen Standart Shipping'de kargo numarası sağlayamadığımız oluyor diyor en başından, uyarıyor.

Ben asıl şokla The Book Depository'i araştırdıktan sonra karşılaştım. Meğersem bir Amazon kuruluşuymuş kendisi. Ne anlama geldiğini biliyoruz değil mi? Elde kalan kitapları ücretsiz kargo diye ikinci üçüncü dünya ülkelerine sok, olsun bitsin... Adamların mantığı bu. Bunu neden mi diyorum? Çünkü Amazon Amerika, İngiltere ve seçilmiş ülkelere 25$ üzerindeki siparişlerde Free Super Saver Shipping adı altında ücretsiz kargo hizmeti veriyor. Yani Amazon'un kargo ücretleri diye bir bela yok aslında. Sadece AB ülkesi olmayan ülkeler ve birkaç AB ülkesi dışında bütün dünya çatır çatır da yapıyor ücretsiz kargolu alışverişini.

GÜNCELLEME: Bu arada The Book Depository'den aldığım kitaplar 15 gün sonra elime geçti.