kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Amazon'dan Nasıl E-Kitap Alınır?

amazon
Evet arkadaşlar boku çıkmış bir meseleye daha nokta koymak ve sorununuzu çözmek istiyorum bu yazıyla. Öncelikle Amazon.com'dan herkes her cihaz için alışveriş yapabilir. Tabi Kindle Store'dan bahsediyoruz spesifik olarak. Ama özellikle bir aşkla adeta saldırarak satın aldıkları Kindle'ları ile Kindle Store'dan alışveriş yapamayan insanımıza seslenmek istiyorum öncelikle. Cidden mağdur durumdalar (asdfg).

Evet konumuza dönersek, Türklerin en belirgin özelliklerinden biri "Türkiye'de yaşanmaz yeaa" gibi cümleler kurmak olduğu için, söz konusu Kindle Store olunca da aynı mesele kucağımıza düştü. Çünkü Kindle Store Suriye'ye bile açıkken Türkiye'ye açık değil. Peki biz o tabletleri boşuna mı aldık? Suriye kadar adam yerine konmuyor muyuz? diye başladınız hemen hepiniz biliyorum, susun, çenenizi kapayın; anlatıyorum şimdi çözümü.

Bi' ilk olarak şunu kafanıza sokun lütfen: Türkiye'nin adam yerine konmaması gibi bi' durum yok. Bunu duymayı çok istiyorsunuz biliyorum ki böylece her zaman en çok sevdiğiniz şeyi yani "şikayet etme"yi hakkıyla yapabilin. Hayır, üzgünüm, çünkü olay Amazon ile alakalı değil. Türkiye Kindle Store'a giremesin okuyamasın gelişmesin diye bi' düşmanlık güttükleri falan yok size. Nasıl alışveriş yapacağınızı anlatmadan önce, bu sorunun kaynağı nedir sorusunu cevaplandırayım. Bütün dünya çatır çatır Kindle'da para harcarken biz niye oyuncaksız çocuk gibi bırakıldık?

Bu noktada sorun bizim kendi hükümetimizde. Amazon'un Türkiye'ye e-kitap satmaması Amazon'la ilgili bir durum değil bizim ülkemizle ilgili bir durum. Yasalara göre bizim ülkemizde bir kitabın e-kitap olarak satılabilmesi için öncelikle o kitabın "text-book" halinin basılması, yani matbaadan çıkmış olması gerekli. Türkiye'deki bütün e-kitapların önce matbaa baskısı yapılır bu nedenle. Amazon'daki milyonlarca kitabın Türkiye'de matbaa baskısı olanlarını toplasanız 100 tane etmez. 100 tane kitap için de Amazon Türkiye'yle vergi anlaşması vs. yapıp götünü sıkıntıya sokmaya gerek duymuyor doğal olarak. Bu kitapların çevirilerinin Türkiye'de basılmış olması bir şeyi değiştirmiyor, orjinallerinin basılı olması gerekli. İngilizce orjinal kitap basılmadığı için Türkiye'de Amazon bunların e-kitabını da satamıyor doğal olarak.

Bu yasa Dünya'da sadece Türkiye'de var.

Benim de bir bilmecem var.

Bilin bakalım hangi hükümet yüzünden?

Bu yüzden, öncelikle ülkemizde çıkan her bi' bokluk için bunlar Amarikanın Oyunu komploloru kurmayı bırakırsak, inanıyorum ki daha mantıklı bir şekilde yaşayabiliriz. Şimdi sorunun çözümüne gelirsek, Amazon sattığı her e-kitap için kitabın satıldığı bireyin devletine vergi ödemek zorunda. Kitabın satıldığı ülkeye değil dikkat ederseniz, bireyin devletine vergi ödemek zorunda. Yani Amazon kitabın Türkiye'ye satılmış olmasını önemsemiyor, hangi milletten bireye sattığı önemli. Doğal olarak, eğer Amazon'dan ülke ayarlarınızı değiştirirseniz istediğiniz her türlü kitabı, dergiyi vs. Kindle Store'dan alabilirsiniz, dünyanın neresinde olduğunuzun bir önemi yok. Bunun için size 2 yol önereceğim.1- Öncelikle Amazon hesabınızla giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra kullanıcı adınızın üzerinize gelin ve açılan menüden "Manage Your Kindle" seçeneğine tıklayın.
2- Açılan sayfada sol taraftaki menülerden "Country Settings"e tıklayın.


 

3- Bu sayfada "Change Country"e tıklayarak ülkenizi İngiltere ya da Amerika olarak kaydedin.

En iyisi Amerika'dır. Çünkü bazı içerikler bazı ülkelerde sunulmaz. Gelin görün ki Amerika'da neredeyse tüm Kindle içeriği satın almaya açıktır. Bu işlemi yaptıktan sonra, dünyanın neresinde olursanız olun, hangi kredi kartıyla olursa olsun istediğiniz her türlü alışverişi Kindle Store'dan gerçekleştirebilirsiniz. Ben herhangi bir sorun yaşamadım bugüne kadar.

İkinci yöntemi anlatma nedenim ise bazılarınızın ülke değiştirdikten bir süre sonra Amazon'un bunu algıladığını ve satış işlemini durdurduğunu öne sürmeleri. Öncelikle bu mümkün değil. Amazon zaten en başından beri sizin hangi ülkede olduğunuzu biliyor, IP diye bir teknoloji var, o olmadı DNS var vs vs. Amazon'un düşünme şekli şudur: "Bu kullanıcının kredi kartındaki veriden yola çıkıp hangi devletin vatandaşı olduğunu bulsam bile, kullanıcının başka bir ülkede de vatandaşlığı olabilir; ayrıca Amerikalı bir kullanıcı Türkiye'ye gitmiş olabilir ve orada kaldığı süre boyunca Kindle Store'dan alışveriş yapmak istiyor olabilir, ve bu kullanıcı Türkiye'de kaldığı süre boyunca Türkiye bankalarına ait olan bir kredi kartını da kullanabilir; çünkü Türkiye'de geçici bir banka hesabı açmış olabilir."

Bu düşünme şeklindeki açıktan yararlanarak biz istediğimiz gibi alışveriş yapabiliriz. Tek sorun, bizim aldığımız ürünler için Amazon bizim listeden seçtiğimiz ülkeye vergi ödeyecek, ki bu da sikimizde değil biz istediğimiz kitabı okuduğumuz sürece. Ama yine de bu panpalar sorunun devam ettiği konusunda ısrarcı davranmakta olduğu için, ikinci yöntemi veriyorum. İlkiyle aynı; ancak öncesinde küçük bir önlem alıyoruz.

Bazılarınızın aşina olduğu Chrome için ZenMate eklentisini indiriyoruz, kuruyoruz. Bu program çalışır durumdayken Amazon'dan yepyeni bir hesap alıyoruz. (Giriş yapmayın, yeni bir hesap alın). Bu program açıkken Amazon sizin ülkenizi algılayamaz. (Programın amacı bu, sizi başka bir ülkeden internete bağlanıyormuşunuz gibi gösterir; ki bu sayede porno izleyebiliyoruz thanks god). Sizden ülkenizi manuel olarak seçmenizi ister, ve istediğiniz ülkeyi seçebilirsiniz. Bu işlemden sonra istediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.

Belki Amazon politika değiştirmiştir ben üyeliğimi aldığımdan beri ve bu insanlar haklı olabilir; fakat ikinci yöntem günceldir, çalışmaktadır, %100 sonuç vermektedir. Halen Kindle Store'dan istediğim her türlü ıvır zıvırı alıyorum. İkinci işlem için caps koymadım Allah rızası için onu da kendiniz halledersiniz artık, basit zaten.

Tekrar ediyorum, ikinci yöntemi denedim, oldu, çalıştı. Ağlamayı zırlamayı kesin gidin biraz kitap okuyun. Hadi.

Bizde çözüm bitmez.