kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Kitap Bastırmak, Kitap Yayımlatmak

Ara sıra "Nasıl yapılır?" tadında bilgilendirici postlar hazırlamayı seviyorum. Çünkü kendimden biliyorum zamanında böyle şeyleri araştırırken nasıl da sıkıntılar çekmiştim. Kitaplarla haşır neşir olan ve bu sene mecburen yayın evleriyle de uğraşmak zorunda olan biri olarak en azından bazı tecrübelerimi yazar olmak isteyen ya da bu konuda düşünceleri, planları olan okuyuculara aktarmak istiyorum.
Soru basit: Kitap yazdınız. Ya sonrası?

Küçük bir not: Yayınlatmak mı yayımlatmak mı? Kitap sektöründe özellikle "yayımlamak" terimini kullanıyoruz. Kitap yayınlamak diye bir şey yok. Yayınlamak kelimesiyle ilgili bilgiye sahip değilim, konumuz kitaplar olduğuna göre o kelimeyle ilgilenmeye de gerek yok. Ama pek takılmıyorum ben bu ayrıma çünkü her şey birbirine girmiş durumda bu konuda.

Öncelikle kitabınızı yayımlatmak için iki seçeneğiniz var:
Geleneksel Yayıncılık
On-Demand Yayıncılık 
Bu yazıda Geleneksel Yayıncılık üzerinden gideceğiz.
Geleneksel Yayıncılık nedir?
Gelenekse yayıncılıkta siz bir yayın evine başvuru yaparsınız ve eğer kitabınız kabul edilirse sizden hiçbir ücret talep edilmez. Kitabınızın satılan her tanesi için size belli bir yüzde telif ücreti ödenir. Hatta şanslıysanız avans bile alabilirsiniz.

Durum 1: Elinizde bir kurgu kitabı var. Kurgudan kastımız "fiction." Yani hayal gücünüzle oluşturduğunuz karakterler ve olaylar. Kısacası; bir roman...

Böyle bir kitabı yazdıysanız ve bittiyse yapacaklarınızı şu şekilde sıralayabiliriz:

1
İmla ve gramer kontrolü yapın: Mümkünse bir tanıdığınızdan da kitaba göz atmasını isteyin ki gramer hataları kalmasın. Yazar adayları için kitaplarında gramer hatalarının olması hoş bir durum değil. Eğer gereğinden fazla takıntılı bir yayın direktörüne denk gelirseniz sinirlenip kitabı elinden bile atabilir. Bu riski göze almayın.

2
Son okuma yapın: Kitabınızın her şeyini tamamladıktan sonra bir çıktısını alın ve bir okuyucu gözüyle son bir kez okuyun. O kitabı yayın evine teslim ettikten sonra geri alma şansınız kalmayacak.

Bunlar kitabı yazdıktan hemen sonra yapmanız gereken şeyler ki söylemeye de pek gerek yok aslında çoğunuzun aklından geçiyordur zaten.

Sonrasında ise yayın evine başvurma aşaması geliyor. Öncelikle bir kitabevine gidin ya da internetten kitap satışı yapan sitelerde biraz dolanın ve hangi yayın evinin hangi tür kitapları daha çok yayınladığına dikkat edin. Kendi kitabınıza yakın hissettiğiniz bir yayın evi bulursanız önceliğiniz o olsun. Yok ben uğraşamam diyorsanız yine güzel çünkü size hangi yayın evlerine başvurabileceğinizi anlatacağım birazdan.

Ama bundan öncesinde size "dosya"dan bahsetmem gerekli. Yayın evine göndereceğiniz şey sadece kitabınızdan ibaret değil. Bazı yayın evleri sizden sadece kitabı talep edebilir ve bunun yeterli olduğunu söyleyebilir. Fakat birçok yayın evi sizden bir dosya talep eder. 

Dosyadan kastımız şu:
Kitabınızın bir örneği
Kitabınızın birkaç sayfalık bir özeti
Kitabınızda kullandığınız üslubu ve kitabınızı benzerlerinden ayıran diğer özellikleri anlatan birkaç sayfalık teknik bilgi
Kitabınızın sayfa ve kelime sayısı gibi bilgileri içeren bir sayfa
Resimli (bazı yayın evleri için resim şart değil) bir özgeçmiş 
Bütün bunlara bir arada "dosya" diyoruz, ki yayın sektöründe sizden talep edilen şey "dosya"dır.

Şimdi yayın evlerine gelelim.

1- Doğan Kitap: Doğan Kitap e-mail yoluyla başvuru kabul etmemekte. Sizden mutlaka bir çıktı istemekte. Bu nedenle A4 kağıdına Times New Roman formatıyla 12 punto üzerinden bastırdığınız bir örneği göndermenizde fayda var. Doğan Kitap şiir kategorisindeki çalışmaları kesinlikle kabul etmiyor. Şair olma amacınız varsa zahmet etmeyin derim. Doğan Kitap'a teslim ettiğiniz dosyayı geri alamıyorsunuz. Okuduktan sonra dosyanızı imha ediyorlar. Size geri dönme süreleri 5 ay kadar sürebilmekte.

NOT: Şov yapmak için dosyanızı elinizle teslim etmeye kalkmayın. Doğan Kitap elden verilen dosyaları kabul etmiyor. Kargo tek seçeneğiniz. Ayrıca e-mail yoluyla kabul etmedikleri gibi CD formatında vs. gönderilmiş başvuruları da kabul etmiyorlar. Kısacası; dijital başvuru imkanınız yok. O kitabın çıktısını seve seve olmazsa sike sike alacaksınız.

Kitap örneğiyle birlikte sizden şu formda yazan şeyleri hazırlamanızı istiyorlar: Forma ulaşmak için tıklayın.

Formda yazanlarla birlikte hazırladığınız dosyayı şu adrese gönderiyorsunuz: 

Doğan Kitap Editörlüğü
19 Mayıs Cad. Golden Plaza No:1 Kat: 10
34360 Şişli İstanbul

Dosyanın üzerine Kitap Başvurusu gibi bir etiket yapıştırın. Böylece gelen kargoyu doğru departmana daha çabuk iletebilirler ve hazırladığınız dosyayı yanlış ellerin açma riskini yok edersiniz.

Yazar adaylarının Doğan Kitap'ı tercih etmeleri riskli olabilir. Yıldızlarla (!) çalışmaya adanmış bir şirket söz konusu burada. Bunu unutmayın.

2- Can Yayınları: Size 2 ay içerisinde geri dönüş yapıyorlar. Hazırladığınız dosyayı gönderirken Alıcı Adı olarak "Zühre Güldoğdu" yazın ve şu adrese gönderin:
Can Sanat Yayınları Yapım Dağ.Tic.ve San. Ltd. Şti.
Hayriye Cad. No. 2 Galatasaray / İstanbul
Tel: (212) 252 59 88 / Faks: (212) 252 72 33
E-posta: yayinevi@canyayinlari.com
3- Remzi Kitabevi: Geri dönüşleri 2 ay ya da daha fazla zaman alabilir. Hazırladığınız dosyayı gönderirken Alıcı Adı olarak "Öner Ciravoğlu" yazın ve şu adrese gönderin:
Remzi Kitabevi A. Ş. Akmerkez E3 Blok Kat:14 Etiler/İstanbul
Tel: (212) 282 20 80
E-posta: post@remzi.com.tr
4- Alfa Gurubu: Alfa Gurubu'nda iki yayın evi var. Artemis ve Everest Yayınları. İstediğiniz birine başvuru yapabilirsiniz. E-mail yoluyla kitabınızın dijital bir örneğini ya da posta yoluyla kitabınızın fiziksel bir örneği gönderebilirsiniz. İki şekilde de kabul ediyorlar. Fakat Artemis'den aldığım bilgiye göre e-mail yoluyla çok fazla başvuru olduğu için kitabınızın bir çıktısını gönderirseniz daha avantajlı konuma yükseliyorsunuz. Daha çabuk göz gezdirip size geri dönebiliyorlar.

Hazırladığınız dosyayı gönderirken Alıcı Adı olarak "Yeliz Üslü" yazın ve şu adrese gönderin:
Caferağa Mahallesi Moda Mektebii Sokak Körfez Apartmanı No: 23/4 Moda/Kadıköy
Tel: 0212 513 3420
Faks: 0212 512 3376
5- Okuyanus Yayınları: Size geri dönüş süreleri belli değil. Gidip yüz yüze de görüşebilirsiniz ve kitabınızı elden teslim edebilirsiniz. Ancak yüz yüze görüşmek size artı puan kazandırmayacak bunu aklınızda tutun. 
Fulya Mah. Mehmetçik Cad. Eser Apt. A Blok No:30
Fulya / Şişli İstanbul, Türkiye, 34365
Tel: +90 212 272 20 85-86
Faks: +90 212 272 25 32

Başlangıç için bu 5 yayın evine dosyalarınızı göndermekte fayda var diye düşünüyorum. En azından yeni yazarlarla ilgilendikleri bilgisi var elimizde.

Şimdi tavsiyelere geçelim: 

Kitabınızı anlatmak için birkaç sayfa bir şeyler yazın demiştim. Bu birkaç sayfayı hazırlarken yazdığınız şeyin (özet, tanıtım, bülten ya da her neyse) anlaşılır olmasına özen gösterin. Unutmayın, etkileyici olması gereken şey kitabınız. 

Kitabınızı gönderdikten sonra sürekli üzerinde durmaktan vazgeçin. Biraz başka şeylerle ilgilenerek zaman geçirin. Zira bu yayın evlerinin hiçbirisi de size geri dönüş yapma garantisi vermiyor. Olumlu bir sonuç olduğunda elbette hemen aranırsınız ama olumsuz cevapları size bildirmekle yükümlü değiller. Ve şöyle bir sorun var ki olumlu cevap vermeleri için 6 aya kadar süre tanıyorlar kendilerine. Yani 6 ay boyunca bir umut oturup bekleyeceksiniz evet, başka şansınız yok. Elbette bu süre birkaç hafta bile olabilir ama ilk başvurusunu yapıp da iki haftada "hadi gel kitabını basıyoruz sana da Cihangir'de bir ev aldık artık İstanbul'da yaşayacaksın yazar olacaksın" diye bir cevap alan hiç kimse yok tanıdığım. Bu nedenle biraz gerçekçi olmakta fayda var. 

Bu kadar tavsiye yeter de artar bile. Kurgu kategorisi dışında kalan bir kitabınız varsa: Şiir, bilgilendirici-tarihi vs. kategorisinde yani, o zaman ne yapmanız gerektiğini bilmiyorum. İkinci Adam Yayınları gibi on-demand yayın evleri götürdüğünüz her şeyi basıyor, oraları deneyebilirsiniz ama piyasada profesyonel şairlerin yazdıkları hariç şiire pek yer yok açıkçası baştan söyleyelim bunu.

Yazının başında Geleneksel Yayıncılık demiştik. Bu yöntem her zaman en güzeli diye tabir edilse de kitabınızın satış garantisi vs. yine yok. Ama avantajlarına değinecek olursak: PR masrafınız, başvuru masrafınız, vergiler, bandrol uygulamaları vs. gibi şeylerle kesinlikle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Yayın evi size bir editör tayin ediyor ve kitabı basılmaya hazır hale getiriyorsunuz. Bu kadar.

Kitabınızı bastırmak için ikinci seçeneğiniz On-Demand Yayınevleri. On-Demand: isteğe bağlı demektir. Yani sizin istediğiniz her şeyi basabilir bu yayınevleri; ancak karşılığında sizden para alırlar. Geleneksel yayınevleri sizden hiçbir şekilde masraf istemez; on-demand yayınevleri ise kitabınızın basım masrafını sizden alır. Kitabınız satışa çıktıktan sonra da size ödedikleri telif daha fazladır, haliyle. Bu yayınevleriyle geleneksel yayınevlerini ayıran en önemli şey şudur: Geleneksel yayınevleri sizin kitabınızı beğenirlerse basarlar. On-demand yayınevleri ise parasını verdiğiniz sürece yazdığınız her şeyi basmak zorundadırlar. Bu konuyla ilgili daha fazla açıklama yapmak çok gereksiz, nasıl bir sektör olduğunu anladınız zaten. On-demand yayınevlerini Google'da küçük bir aramayla kendiniz de bulabilirsiniz. Google'a "kitap bastırmak" yazdığınızda çıkan her sonuç Türkiye'de çalışan on-demand yayınevlerine aittir.

Herkese iyi çalışmalar.