kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Su Kaplumbağası Bakımı

Su kaplumbağaları birçok kişinin sempati duyduğu ama sınırlı bir azınlığın dokunup sevebildiği bir hayvandı. Ta ki şu içinde bulunduğumuz yıllara kadar. Bir patlama oldu ve herkes su kaplumbağalarına yöneldi. Ben de evcil hayvan beslemeyi seviyorum ama ne yazık ki kedi ya da köpekle ilgilenecek durumum yok. Bunun yanında otantik hayvanlara diğerlerinden daha fazla ilgi duymamın da nedeni var. Mesela en büyük hayalim beyaz bir yılan, yengeç ve tarantula beslemek. Büyük ihtimalle ilerde kendi evime çıktığımda kimse bana misafirliğe gelmeyecek, en azından bunu garantilemiş oluyorum.
Bu yazıda su kaplumbağasıyla ilgili bir tarih dersi vermeyeceğim. Aksine su kaplumbağanızla ilgili gerçekleri, ve devamında da onunla nasıl eğlenebileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle su kaplumbağanızın çabuk ölme meselesine gelelim. Aldığınız kaplumbağanın ölüm nedeni her zaman bakımsızlık değildir. Bu aralar satışı çok revaçta olduğu için herhangi bir seçilim yapılmadan adeta makine üretimiyle seri üretime geçilmiştir. Bu yüzden genetik hastalıklar, doğuştan gelen bağışıksızlık sendromları gibi nedenlerden dolayı kaplumbağanızın zaten yaşama şansı düşük olabilir. Ama oldu ki tesadüfen iyisinden bir kaplumbağaya denk geldiniz, o zaman nasıl besleyeceksiniz?

Kaplumbağanızın adam akıllı büyümesini istiyorsanız protein bazlı yemleri tercih edin. Yavru kaplumbağalar için en iyisi budur. Yanına bir de bitkisel yem alın ve proteinli yemden daha çok verirken arada bir de bitkisel yem atın yanına.
Peki bir kaplumbağa günde kaç kez beslenmeli?
Pet-shop sahipleri bu konuda çok bilmiş çok bilmiş konuşmakta ve müşterilerin kafasını karıştırmakta. Sanki barbi bebek besliyoruz gibi: "Aman sakın günde 2 taneden fazla yem atmayın. Sakın!" gibi şeyler söylemekte. Bunun herhangi bir doğruluğu yok. Tabii ki insanlar gibi hayvanların da düzenli beslenmeleri yararlarına olur. Yem vereceğiniz saatleri ayarlayın ve o saatlere uymaya çalışın ama Allah için 2 tane yem nedir abi? Bu çok saçma bir bilgi böyle şeylere kulak asmayın. 

Kaplumbağalar açlığa dayanıklı hayvanlardır. Açlık durumunda metabolizmalarını yavaşlatıp duruma uyum sağlayabilirler ama günde 2 tane yemle hiçbir yavru kaplumbağa hayatta kalamaz. 

Bunu unutmayın. O kaplumbağa öldüğünde yenisini alacağınızı bilen kapitalist emperyalist faşist pet-shop endüstrisinin uydurmasıdır böyle uyarılar.

Bilgi: Kaplumbağalar Japon balıkları gibi salak hayvanlar değildir. Ne zaman doyacaklarını bilirler. Yanlışlıkla fazla yem atarsanız o yem boşuna gider zaten. Hayvan fazlasını yemeyecektir. "Günde 2 taneden fazlası yok!" gibi uyarıları doyma hissi olmayan 5 saniye hafızalı Japon balıklarınıza saklayın.

Peki kaç tane yem verelim?
Hayvan acıktıkça yem vermelisiniz.

Kaplumbağanın acıktığını nasıl anlarım?
Kaplumbağanız acıktığı zaman hareketlenecektir. Kabının ya da akvaryumunun içinde bir oraya bir buraya gitmeye başlayacaktır. Bazen kaba tırmanmaya çalıştığı da olur. Bu davranışı dışarı çıkmaya çalışmaktan ziyade karnının açlığını belirtir. Çünkü kaplumbağalar da kedi gibi beslendikleri yerde dururlar ve nedensiz yere dışarı çıkıp kaçmaya çalışmazlar. Doyan bir kaplumbağa uyku moduna girer, bir taşın ya da varsa kabındaki kabuğun üzerine çıkar, sırtını kuru tutar, ayaklarını dışarı uzatır ve bildiğiniz yayılma pozisyonuna geçer.

Yeni aldığınız mini minicik bir kaplumbağaya günde 5-6 adet yem verin. Bir anda vermeyin. Sabah ve akşam gibi öğünler belirleyin. Ve öğünlerin saatini kaçırmayın. Düzen her zaman iyidir. Ama şunu da unutmayın: Kaplumbağalar dayanıklı hayvanlardır ve düzensiz beslenme yüzünden cart diye ölmezler. Yine de yeni aldığınız kaplumbağa pet-shop'ta bulunduğu süre boyunca düzenli beslendiği için siz de bir süre o düzene uyun.

Kaplumbağanız 2.-3. ayına geldiğinde yem sayısını 7-8'e, 6. ayına geldiğinde ise yem sayısını 10'a çıkarın. Kaliteli yemler almaya özen gösterin. Hayvanı sakın aç bırakmayın. Kaplumbağaların ölüm nedeni çoğu zaman "düzensiz" beslenme değil "yetersiz" beslenmedir.

Bir başka önemli durum ise kaplumbağanın suyu. Akvaryumda besliyorsanız sorun yok ama eğer plastik kapta besliyorsanız suyunu her gün mutlaka değiştirin. Suyun değişmesini belli bir düzene bağlamayın. Yani 2 günde bir değişitireceğim falan deyip hayvanı boklu suyun içinde bırakmayın. Su ne zaman kirlendiyse değiştirin. Merak etmeyin su paranız fazla gelmez.

Kaplumbağanın temizliği nasıl yapılmalı?
Zamanla kaplumbağanızın üzerinde yosun benzeri kirler birikecektir. Hatta suyunu iki hafta değiştirmediğiniz zaman kaplumbağanızın rengi değişecek ve bildiğiniz siyah olacaktır. Böyle durumlarda eski bir diş fırçasını kaplumbağanıza ayırın. Kaplumbağanızı suyun altına tutun ve diş fırçasıyla kabuğunu, kaplumbağanın alt kısmını, ayaklarının ve başının çevresini temizleyin. Elinizdeki hayvan çok küçük olduğu için zarar vermekten korkabilirsiniz ama kaplumbağalar da temizlenmekten hoşlanırlar. Korkup başlarını içlerine çekmelerine aldırış etmeden bütün kirleri kazıyın. Eğer suyunu düzenli değiştiriyorsanız bu kirlenme büyük miktarda olmayacaktır. Bu durumda siz yine de haftada bir kaplumbağanızı fırçalayın.

İkinci önemli bir durum ise aynı odanın içinde aylarca duran kaplumbağanın kaçmasıdır. Bu herkesin başına gelir. Hayvan ortama adapte olduktan sonra kaçabilir. Kaplumbağanın nasıl olup da o kabı tırmanıp kaçtığına şaşabilirsiniz. Şaşmayın, çünkü zaten tırmanmadı. Kaplumbağaların bacakları yay gibidir. Arka ayakları üzerine tüm ağırlıklarını verip gerildikleri zaman sizi şoka sokacak mikarda zıplayabilirler ve bırakın plastik kabı akvaryumdan bile kaçabilirler.

E hani doyduğu yerde duruyodu kaplumbağa kedi gibiydi?

Valla öyle de siz de ara sıra ilgilenmezseniz hayvan da kaçar tabii. Kedi bile evden kaçıyor o kadar sevildiği halde. Ayrıca bütün hayvanlarda olan bir iç güdüdür bu. Kaldıkları ortamı keşfetmek isterler. Tabi kaplumbağanız kabından kaçtıktan sonra o kaba geri giremeyecektir ve mecburen evin içinde bir başka su birikintisi aramaya başlayacaktır. Saatler sonra bulamadığında ise bir yere saklanmak ve "bazal metabolizma" haline geçmek zorunda kalacaktır. Yani uyku modu.

Peki kaçan kaplumbağayı nerede aramalı?
Kaplumbağanız kaçtığı ilk saatlerde sıkışık yerlerde ilerlemeyi tercih eder. Bir su kaplumbağası evin içindeyken asla göz önünde yol almaz. Karanlık yerlere gitmeye eğilim gösterir. Dolaplarınızın arkası, koltuklarınızın altı, masanızın altı gibi yerler ilk bakacağınız yerlerdir. Ama aradan birkaç gün geçtiyse ve siz halen kaplumbağanızı bulamadıysanız o zaman taktik değiştirmelisiniz.

Önemli Bilgi: Kabından kaçan bir su kaplumbağası iki haftaya kadar saklandığı yerde hiç çıkmadan kalabilir. Bu süre boyunca bazal metabolizma haline geçtiği için beslenme ve su ihtiyacını en aza indirecektir. Fakat dayanabilitesi kaçtığı anki açlık durumuna da bağlıdır. Siz hayvana iki gündür yemek vermediyseniz hayvan kaçtıktan sonra en fazla 5 gün civarında hayatta kalabilir. Sakın "Ooo daha 4 günümüz var rahat rahat buluruz hayvanı" gibi saçma hesaplar yapmayın. Mümkün olduğunca çabuk bulun. Kaplumbağanızın saklanma becerisi sandığınızdan daha yüksektir. Eski ayakkabılarınızın içi, lavabonuzun altı, çamaşır semeti, dolap, masa, balkon, kiler... Artık evde ne varsa... Her yeri aramalısınız. Bu arada şunu da söyleyelim: Ayakkabılar kaplumbağaların en çok tercih ettiği saklanma yerlerindendir. Büyük ihtimalle karanlık ve sıcaktan ve kapalı oldukları için verdikleri güven hissinden dolayı. Ama ayakkabılarınız evin içinde değilse o zaman bakmanız gereken ilk yerler dolaplarınızın altı ve arkalarıdır. Unutmayın, karanlık ve sıkışık olan her yeri tercih edebilirler. Neden sıkışık yerler diye sorarsanız bilmiyorum ama kendilerini güvene almak gibi bir nedeni olabilir bunun.

Bakımla ilgili önemli bir tavsiye: Plastik kapta baktığınız kaplumbağalara ne kadar su koyacaksınız? Su kaplumbağaları suda yaşamazlar. Aksine, suya sadece ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni akciğerlerinin çok gelişmemiş olmasıdır. Bu nedenle ayrıca bir solunum kaynağına ihtiyaç duyarlar. Islak derilerinden sudaki oksijeni alırlar ve kalan solunum ihtiyaçlarını tamamlarlar. Fakat unutmayın: Su kaplumbağaları AKCİĞER SOLUNUMU yapar. Bu nedenle kaplumbağanızı tamamen suyun altında bırakmayın. Suyu doldururken hayvanın en azından yarısının içerde yarısının dışarda olmasına dikkat edin. İdeali ise üçte ikisinin içerde üçte birinin dışarda kalmasıdır.

Önemli bir tavsiye: Eğer plastik kapta kaplumbağa besliyorsanız kabın içine kaplumbağanın ara sıra tırmanıp çıkabileceği büyük bir taş ya da deniz kabuğu koyun. Sürekli su içinde kalan bir kaplumbağa ölecektir. Ara sıra kurumaya ve dinlenmeye ihtiyaçları vardır.

Önemli bir tavsiye: Kaplumbağanızın da diğer tüm hayvanlar gibi güneş ışığına ihtiyacı vardır. Eğer sürekli güneşsiz bir ortamda bırakırsanız kaplumbağanızın kabuğunda kemik erimesine benzer sorunlar görülecektir ve kabuk yumuşaması gibi durumlar baş gösterecektir. Sonuçta kaplumbağanız ölebilir. Eğer normalde durduğu yer güneş almıyorsa günde bir kez 15-25 dakika kadar hayvanı güneş alan bir yere götürün. Sürekli güneş altında bırakmayın ama. Özellikle de yaz mevsiminde. Kaplumbağalar serin ortamı severler.

Su sıcaklığı?
28-30 derece, yani oda sıcaklığına yakın değerler kafidir. Hava sıcak hayvan serinlesin diye alıp buzlu kovanın içine falan atmayın lütfen. Ya da bu su soğuk oldu diye cattle'da su kaynatıp üzerine eklemeyin. Çeşme suyu candır.

Önemli bir tavsiye: Kaplumbağanız ilk geldiğinde onu beslerken yemleri mutlaka parçalara ayırın. İkiye ya da üçe bölebilirsiniz. Çünkü yeni gelen kaplumbağalar yiyemedikleri yemlerle uğraşmazlar. Bir kenara çekilip otururlar. Bu minik kaplumbağaların beslenmesi çok önemlidir. Kaplumbağanız size ve bulunduğu ortama alıştığında ise, yavaş yavaş yemleri tüm tüm vermeye başlayabilirsiniz. Örneğin 5 tane yem atıyorsanız, 3 tanesini tüm verin ve 2 tanesini de ne olur ne olmaz diye parçalayın. Karnının doyduğundan emin olmak istiyoruz çünkü. Zamanla buna alışan ve dişleri gelişen kaplumbağanız attığınız yemleri bir hamlede yemeye başlayacaktır zaten.
Sonuç olarak:
Fazla yemden korkmayın. Su kaplumbağaları aptal değildir. 
Kaplumbağanızı düzenli besleyin. Günde iki öğün olacak şekilde ve belli saatlerde. 
Suyunu her gün en az 1 kez değiştirin. 
Kaplumbağanızı en az haftada 1 fırçalayın ve üzerindeki pislikleri temizleyin. 
Kaplumbağanızın günde 15-25 dakika güneş alan bir yerde durmasına özen gösterin. 
Kaplumbağanız normalden daha iştahsız ve yavaş davranıyorsa veterinere götürebilirsiniz. "Küçücük hayvan veteriner bana güler" diye düşünüp cinayet işlemeyin. Hayvanı ölüme terk etmeyin. En götü kalkık veteriner bile sike sike o hayvanı tedavi etmek zorunda. Sizin besleyip sevdiğiniz ya da yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz her hayvanı oraya götürme hakkınız var. Veteriner kaplumbağanız için bir tedavi planı ve antibiyotik tedavisi başlatacaktır. Evet, kaplumbağalara da antibiyotik verilir. 
Kabın içerisine kaplumbağanın tırmanıp kuruyacağı ve dinlenebileceği büyük bir taş ya da deniz kabuğu koyun. 
Minik kaplumbağaların yemlerini kesinlikle parçalayarak verin.