kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Eşcinsel, Gay Temalı ve Konulu Film Önerileri

Bayram hediyesi hazırladım size kızlar! Hepimiz biliyoruz ki sinema güzel, ama bi de eşcinsel, hele bi de gay temalı olursa o film daha da güzel. Yalan mı mk? Bu konuda yazılmış yazılara da şöyle bir göz attım ama pek içime sinen bir film rehberi falan bulamadım. Genelde klişe filmleri tanıtmış herkes ve bilinen yorumları yapmış. Sonuç olarak bi burnumu sokmadığım bu kalmıştı deyip konuyla ilgili rehber hazırlamaya karar verdim. Eşcinsel film nasıl bulunur? Hangileri kalitelidir? Nasıl seçmeliyim? Nereden indirilir? gibi sorulara da kısa kısa cevaplar hazırladım ve tam 35 gay/lezbiyen/trans temalı filmin incelemesini yaptım. Biz bu 35 deneden hangisini niye izleyek? diyen uyuşuk ipneler için de (en sevdiğim okuyucu tipi onlar aynı zamanda) En iyi 10 Eşcinsel Film'i üşenmeden nedenleriyle birlikte seçtim. Bayram şekeriniz olsun. Büyüklerinizi çüklerinden öpüyorum, küçüklerinizi de çüklerinden öpüyorum ve bayramınızı kutluyorum. Hadi başlayalım:

1Öncelikle eşcinsel film bulma konusuna gelelim: IMDB'yi kaynak olarak kullanmanızı öneriyorum çünkü diğer siteler genelde kişisel zevklerine göre film öneriyorlar. IMDB'ye herhangi bir gay filmi yazdıktan sonra filmin altında "bunu beğenenler şunu da beğendi" sekmesine bir göz atın önce, sonra da sağ taraftaki listeler kısmına bir göz atın. Gay/lezbiyen temalı filmlerle ilgili hazırlanmış listeler gösterilir size. Bu listelerden kimsenin adını sanını duymadığı kaliteli filmleri bile bulabilirsiniz.

2 Jinni. Pek kişi kullanmıyor Türkiye'den ama Türklerin uzak durduğu her şey anlaşılamayacak kadar kalitelidir kesin klişesinden yola çıkarsak doğru bir sonuca ulaşıyoruz. Uzun süredir kullandığım güzel bir servis. Sizden beğendiğiniz 10 filmi girmenizi istiyor başlangıçta. Sonra da bu filmlerin üzerinden sevebileceğiniz filmler öneriliyor. Sonuçlar başarılı ve gayet tatmin edici. Bir göz atın derim, benden söylemesi. Jinni'ye başlangıç olarak yazının başında verilen ilk 10 filmi girerseniz en kaliteli gay filmlerin önerilerini alabilirsiniz. Sonra kendi zevkinize göre düzenlerseniz. 

Filmleri gruplandırıyorum, çünlü 35 filmin arasında komedi filmleri vs. de var ve gayleri klişeleştiren bir film sizin en tiksindiğiniz şey olabilir. Her kategorideki ilk film en iyisi olarak seçildi. Aşağıya doğru indikçe boktanlaşma skalasında ilerliyoruz, o yüzden ilk filmleri ilk önce izleyin. İlk olarak drama filmlerini, yani hepimizin favorilerini inceleyelim:

DRAMABizim hayatlarımızda bir drama olduğu için seviyoruz işte lan, fazla söze gerek yok. Ama mesele gay teması olunca dramaya ayrı bir tat geliyor. Kendimizle ilgili birçok boku bulabiliyoruz bu filmlerde, üstüne yeni şeyler öğreniyoruz. Benim yorumum: Kim olduğunuz ve kim olmak istediğiniz arasındaki kalın ve damarlı farkı görebilmek için, drama kategorisindeki filmleri hatmedin. Aşağı doğru indikçe boktanlaşma kuralı ilk 10 için geçerli değil.

İZLENMESİ ZORUNLU İLK 10

1 NUMARA: WEEKEND, 2011
gay konulu film izle, indir

WEEKEND 2011 yapımı bu filmi izlemeyeniniz varsa ilk işiniz olsun, rica diyorum. Bu filmi izlemeden gay film severim diye geçinmeyin, ayrıca rica ediyorum. Bugüne kadar ki bütün kalıpları kıran, bağımsız bir film. Eşcinsel insanların yaşam ve düşünce kalitesini ardı ardına, kırbaçlaya kırbaçlaya şaklatan, görüntü yönetmeninin adeta şov yaptığı, bütün Holywood'u tek ayak üstünde sikerim diye bağıran bir film. Tartışmasız bütün eşcinsel filmlerinin ve hazırlanan listelerin ilk numarasında. Sinema severlerin gay kategorilerinde başı çekmeye başladığında bir yazı yazacaktım hakkında velakin yemedi götüm, çünkü kelimelerle anlatılmaz. Ne yazsam anlamsız kalır. Shelter sever kezbanların dikkatine, filmi anlamazsanız "ben pek bi şey anlamadım yhaa" diye gelmeyin. Hiç izlemezsiniz olur biter. Şu afişin güzelliğine bi bakar mısın?KONU:Gay barda tanışan iki eşcinselin birlikte geçirdikleri bir haftasonunu anlatıyor. Diyalogların kalitesi tavan, karakterlerin sempatikliği havada uçuşuyor. İkisi birbirine zıt, taban tabana bir savaş, ve efil efil bir aşk filizleniyor.

NEDEN İZLEYELİM? 
Görüntü kalitesi, yönetmenlik eseri olması bir yana, karakterlerin zıtlığı size çok şey öğretebilir. Tom Cullen'ın canlandırdığı zayıf karakter, dışlanma korkusu, içe çekilmiş bir yaşam tarzı, sanırım hepimizi anlatıyor. Sike sike rahatsız olacaksınız bazı yerlerde. Neyin rahatsızlığı o? Sizin de öyle olduğunuzu bilmenin rahatsızlığı. Ben de yaşamıştım... Chris New ise olmak istediğiniz gay'i canlandıracak filmde. Onun gibi olsanız da göz yaşı dökebileceğiniz çok şey olduğunu öğrenmenin, ve kendinizi olduğunuz gibi kabul etmenin vakti geliyor belki de. Ayrıca Weekend bağımsız bir film. Yani hiçbir kısıtlayıcı film şirketinin etkisi, doğal olarak sansür de yok. Yapımcılar olmadan da piyasayı dağıtırız diye bağırması da cabası.

Criterion Collections, Weekend'i arşivlerine ekledi. Bu ne demek? Weekend'in yüzyılın en iyi filmlerinden biri olduğu onlarca jüri tarafından onaylandı. Sadece eşcinsel kategorisi değil söz konusu, "yüz yılın filmleri" diyorum. Aklınızda olsun. Criterion onaylı bir film izliyorsunuz.

Weekend tartışmasız hem bütün gay film kategorisinin, hem de drama alt türünün 1 numarasında.
2 NUMARA: C.R.A.Z.Y., 2005
gay konulu film izle, indir

C.R.A.Z.Y.1960'larda geçmesi mi, o yılların bu kadar iyi stillendirilmesi ve analiz edilmesi mi, sizi cart diye bağlayan plotu mu, yoksa hangi birimizde yok ki diyeceğimiz homofobik ama aslan gibi baba modelinin bu kadar iyi resmedilişi mi? Hangisi? Bu film kendi başına bir paket. Sanat eseri, ve izlenmesi zorunlu. Gayler olarak kendinizi diğerlerinden daha özel hissettiğiniz zamanlar olmuştur eminim. Bu filmi izlemek biraz da o yüzden şart. Annenizin sevgisi, ve babanızın nefreti söz konusuysa, o zaman başucu filminizle tanışın ve 60'lara doğru sıcak bir yolculuğa çıkın. Gözyaşı genel olarak garanti. Adı gibi çılgın.
3 NUMARA: MYSTERIOUS SKIN, 2004
gay konulu film izle, indir

Mysterios Skin aynı isimli çok satan kitabından uyarlama bir film, ve bu filmi bu listeye 3 numaradan dahil etmeme torpil yorumu yapanlar olabilir. Çünkü ana karakter de benim gibi mature meraklısı. Ama o yüzden koymadım valla asdfg. Birisi uzaylılar tarafından alındığını iddia eden, diğeri ise eşcinselliğinin küçük yaşta farkına varmış ve orantısız entelektüel gelişimiyle yaşıtlarından tiksinmiş, sonuçta da mahalledeki her adamı elinden geçirmiş ve jigololuğa doğru giden bir yolda olan iki gencin ayrı ama kesişen öyküleri anlatılıyor bu filmde. Draması keskin, tespitleri uç noktalı, seçkin bir azınlığın başucu filmi olmaya aday bu şaheser boyunca "acaba filmin sonunda ne olacak" diye beklemekten kaşınacaksınız. Mysterious Skin, kendi kendini katlayan bir film. Pişman olmazsınız. Ayrıca bugün herkesin ağzının suyunu akıttığı aktörler grubundan Joseph Gordon Levitt başrolde. Kendisinin de gençliğiyle tanışmış olun. Eşcinsel rolde oynamanın kariyer bitirici olmadığını, aksine işini doğru yaparsan zirveye bile çıkacağını şılappp diye ortaya koyduğu için de teşekkür edin.4 NUMARA: FROM BEGINNING TO END, 2009
gay konulu film izle, indir


Ensest? Hem de en alasından. Birbirlerine gereğinden fazla bağlanan iki erkek kardeşin öyküsü, çevrelerindeki herkesi dışlayan ve birbirlerini seçen duygusal faşizmin modern bir yorumu. Brezilya yapımı, ve gereğinden fazla iyi. Duymamış olmanız normal, çünkü bu filmi alıp dağıtacak dağıtımcı pek yok dünya üzerinde. Belli bir kesim tarafından ancak izlenebilmiş, ama sonunda burada keşfedilmiş bir film. İlk 3 filmin ortak noktaları: "İyi görüntü, iyi diyalog, iyi yönetmenlik" burada da su üstünde. Fazla kaliteli, Shelter'cılar ve Brokeback'çiler üzerine basıp kayabilir, aman dikkat.
5 NUMARA: FOR A LOST SOLDIER, 1992
gay konulu film izle, indir


Bazı aşklar hastalıklıdır, ve kısa zamanda doğar. Karşınızdakini bilmezsiniz, o da sizi bilmez. Ben gayim, sen gaysin klişesi yaşanmaz. İltihaplı, ama sımsıcak bir tutku doğar arada. Hatta karakterlerden biri asker, diğeri ise askerlerin geçici bir süre bulunduğu kasabadaki bir çocuk olabilir. İşte o zaman tadından yenmez. For a Lost Soldier, sıradışı, ve var olan tüm üslupların ötesinde bir hikayeyle karşınızda. Dikkatli izleyin, sabırlı olun. Çünkü çocukluğunuz boyunca hayal ettiğiniz, sizi "sen benimsin" diye sarmalayacak prensiniz burada. Gay konulu değil, hepimizin zamanında hayal ettiği, açık saçık olmaktan çok öte, "sana bağlanıyorum ve nedenini bilmiyorum" konulu bir başyapıt. Sonunda gözyaşı garanti. Jeroen Krabbe ve performansı iş bitirici.
6 NUMARA: HEARTBEATS, 2010
gay konulu film izle, indir


Xavier Dolan'a bütün gayler aşık. Herkes onun gibi olmak istiyor, onu anladık. Ama I Killed My Mothers, HeartBeats'ten sonra boktan bir film gibi görünecek gözünüze. Dolan'ın eksantirik müziklere, lirik dans gibi çekilmiş sahnelere, stil ve imaja, ve cam gibi vintage görüntüye olan takıntısı bu filmde basamak değil, seviye değil adeta boyut atlıyor. Bir erkek ve kız, iki genç yakın arkadaş, aynı erkeğe aşık olursa? Platonik aşkların savaşında, hayran olunası bir film ortaya çıkar. İzleyin, ve I Killed My Mother'ı unutun.

7 NUMARA: MILK, 2008
gay konulu film izle, indir

Dünyanın ilk açık gay senatörü... Bir kez daha yıllar öncesine dönüyoruz. Bir gay olmak zor, tamam, anladık da, başarılı bir gay olmanın ne demek olduğunu, nelere katlanmanız gerektiğini ve sizi nasıl bir dünya beklediğini bu filmden öğrenin. Harvey Milk'i izlerken gülümseyin, ağlayın ve hem iyi hissedin, hem de bu dünyadan bir kez daha nefret edin.


8 NUMARA: WHOLE NEW THING, 2005
gay konulu film izle, indir

Gençliğinizde hocasına aşık olmayanınız var mı? Varsa bizden değildir. Peki eşcinselliğinin henüz başında bir genç, hocasının koynuna gidebilmek için en fazla ne kadar ileri gidebilir? Hayali aşklarla sadece kendimize zarar verdiğimizin bir başka kanıtı. Belli bir azınlığa diğerlerinden daha fazla şey ifade eden bir film.9 NUMARA: LAURENCE ANYWAYS, 2012
gay konulu film izle, indir

HeartBeats'le boyut atlattğımız pek sevgili Xavier Dolan'ın evren atlama zamanı geldi de geçiyordu. O da yaptı. Kadın olmak isteyen bir erkek, konuyla ilgili karısının da desteğini alırsa, eşcinsel evliliğe izin verdiği halde homofobinin Allah'ını yaratıp ona tapan Kanada'da yaşarlarsa... Fransız sinemasının vazgeçilmez öğeleri, hafiften Paris ruhu, film görüntüsü ve lirik dans etkisi yaratan müzikli sahnelerle Laurence Anyways, izleyenin beğenme eşiğini yükselten bir film. 'Beni izledikten sonra her filmi kolay kolay beğenemezsin' uyarısını vermeyi unutuyor, ama afiş ben "Xavier"in elinden çıktım diye bağırıyor.10 NUMARA: BIG EDEN, 2000
gay konulu film izle, indir

Aynı zamanda hafiften komedi türünde de sınıflandırılabilecek bir film olan Big Eden, içinde olmak için kıvrana kıvrana yalvardığınız o filmlerden. Bu filmle ilgili 1 numara olan bir şey varsa çekim mekanları ve atmosferi. Çocukluk aşklarının meydan muhaberebesi konulu film, tek kelimeyle "sımsıcak". Kendimizi sevebilme mücadelemize de sıkı göndermeler var. 10 numarada, çünkü hafiften gülümseten "komedi" göndermeleri yer yer başarısız, cidden gereksiz, ve gerçekliği bozup izlediğiniz şeyin bir film olduğu gerçeğini "tokat" tadında vuruyor.


İzlenmesi zorunlu ilk 10, an itibarıyla bu kadar. Yeni filmler çıktıkça sizler için yeni ilk 10'lar hazırlayacağım da kesin. Şimdi; izleyen çoğunluğun sevdiği ama ilk 10'a giremeyen popüler filmlerden bahsedelim:


Shelter güçlü bir film olmaktan ziyade TV filmi tadında. İzlenip utunulacak, çerezlik bir film. Bizi anlatıyor olması onu seveceğimiz anlamına gelmiyor. Zaten sinema endüstrisinin kurulma nedeni bu: Bizi anlatmak? Shelter'ın başkarakteri sorunlu ailesi ve uzak durması gereken birine yazmasıyla zaten klişelerden yola çıkıyor, bu noktadan sonra tek kriter oyunculuk, görüntü ve yönetmenlik. İtiraf etmek gerekirse benim için üçünden de sınıfta kalıyor. Ne güçlü bir oyunculuk, ne adam akıllı bir senaryo, ne bir kenara hevesle not etmek isteyeceğim bir diyalog, ne bana öğrettiği bir şey, ne bana kattığı bir değer, ne de "eh işte" bile diyebileceğim bir görüntü gördüm ben.

Ben sevmiyorum, ama seveni çok.
Sevip sevmeyeceğinize izleyip karar veriniz.

I Killed My Mother:
HARİKA FİLM.
İLK 10'DA OLMASA DA, İZLEYİN.

Harika bir film, ona lafımız yok. Ama Xavier Dolan bu filmden sonra resmen kuyruğunu bıraktı, derisini attı ve metamorfoz geçirdi. Son iki filminin bu ilk filmiyle uzaktan yakından alakası yok. HeartBeats ya da Laurence Anyways seyredildikten sonra bu film biraz starter-pack kalıyor. Özellikle Laurence Anyways'den sonra bu çıkış filmi adeta bir çocuğun elinden çıkmış gibi başarısız kalıyor hafızanızda; ki yalan olmaz, Xavier yaşı gereği gerçekten çocuktu o zamanlar. Doğal olarak I Killed My Mother üç-dört sene önce bu listedeydi, artık yok. Durum bundan ibaret.


Prayers for Bobby: Bir gayin yobaz ailesi tarafından intiharın eşiğine sürüklenmesi bilinmedik bir konu değil. Film fena değildi, bu kadar. Başrolde Bobby değil de annesi vardı benim için. Bence kadının performansı daha güzeldi. Üstelik Bobby karakteri klişeler üzerinden inşa edilmiş, sudan çıkmış balık haliyle hiç hoş değildi. Sempatik olabilir belki, ama bir filmde başkarakter olacak kadar güçlü değildi. Başkarakter dediğiniz sizi kendine çeker, onun gibi olmak ya da onun yaşadığı tecrübelerden birkaçını dahi olsa kendinize katmak istersiniz. Bobby'de bunların hiçbirisi yoktu. TV filmi, tıpkı Shelter gibi çerezlik. Tek önemli noktası gerçek bir hikaye üzerine kurgulanmış olması.

Ben sevmiyorum, ama seveni çok.
Sevip sevmeyeceğinize izleyip karar veriniz.

Brokeback Mountain:
KLASİKTİR. HARİKADIR.
Ben sevmiyorum, ama sevilmesi gerekir.
(Bu filmi sevmemek tamamen benim suçum, çünkü çooook küçük yaşta izledim.)

Konuyu duymuşsunuzdur illa ki:
İki kovboyun apansız filizlenen aşkını anlatır...

Sevip sevmeyeceğinize izleyip karar veriniz.
Zenne: Türkler gay filmi çekti, ama hepimiz bölündük yani. Bu filmi sevenler ve klişe olduğunu düşünenler. Zenne üzerinde çok fazla politik şüphe olduğu için burada birkaç paragrafla bu bölünmeyi açıklamam imkansız. Daha sonra uzun uzun konuşuruz.

Konusu: adı üstünde, bir zenneyi anlatıyor. Zenne arkadaşımızın askerliğe gitmemek için verdiği mücadeleyi izliyoruz.

Görüntü-kompozisyon iyiydi ama Ahmet'in gerçek Ahmet'ten kurgulanmış olması sadece filmi daha çok izlettirip ses getirmek için planlı bir şekilde alınan ucuz bir karardı. Zenne gibi güçlü bir karakter varken Ahmet'i bu filme dahil etmeye çalışmak hem sinematik anlamda gereksiz, hem de ardında sakladığı ucuz niyetin kokularıyla boğulmuş bir hamleydi.

Güzel filmdi, bence. Ancak izledikten sonra kendi eleştirilerinizi oluşturup, sevip sevmeyeceğinize kendiniz karar veriniz.


Şimdi izlemek size kalmış grubundan birkaç adam akıllı filme göz atalım. Ama öncesinde Ivan Noel'den bonus film öneriyorum:


ÖZEL TEMALI İKİ FİLM:

Brecha ve En Tu Ausencia (In Your Absence, Yokluğunda) aynı oyuncunun başrolde kendini gösterdiği, birbirleriyle tam ilişkili olmasalar da ortak konularda buluşan iki film. Ivan Noel kendi kendine ve izleyicilerden topladığı bütçelerle yaklaşık 5.000 dolarlık filmler üretiyor. Filmleri çocuklarla ilgili genelde. Bu iki filminde Şeker Portakalı'ndan esinlendiği apaçık ortada. Şeker Portakalı ve konusunu özellikle seven okuyucular bu iki filme göz atabilir. Genelde tek çekim sahneler ve düşük görüntü kalitesi, artistik malzemenin azlığı söz konusu. Ivan Noel bu durumu aşırı gerçekçi olarak betimleyip kotarmaya çalışsa da siz aldırmayın, vakit geçirmek için ideal filmler. In Your Absence'de yanlışlıkla öz babasına aşık olma gibi bir durum söz konusu karakter için. Kazanabileceğiniz en önemli şey film müzikleri olur sanırım. Kameramanlık gibi yönetmenliği de Ivan'ın kendisi yapıyor. Üstüne müziği de kendi hazırlıyor... Söylemek zorundayım ki kamerayı bırakıp piyanonun başında kalmaya devam etseymiş bugün Holywood'un en önemli film müziği bestecilerinden olabilirmiş. Brecha tam olarak gay temalı bir film değil, babası hapisten yeni çıkan bir çocuğun onunla iletişim kurmaya çalışması anlatılıyor; ama En Tu Ausencia'da çocuğun sevgi açlığı çeken bir gay olduğu apaçık. Bu yüzden öneriyorum.ADAM AKILLI FİLMLER LİSTESİ

Genellikle drama ağırlıklı, ama tür farklılığı ve çeşitliliği bulunabilir.

1 NUMARA - HISTORY BOYS, 2005
gay konulu film izle, indir


PUAN: 10History Boys direk eşcinsel temalı bir film değil; ama sözel okuyan bir öğrenci grubunun üyeleri öğretmenlerinden ikisinin eşcinsel olduğunu keşfetmek, ve birisi de onlardan biriyle ilişki yaşamak üzere. History Boys senaryosu, oyuncuları, diyalogları, görüntü ve yönetmen kalitesiyle adeta bir baş tacı. Adam akıllı filmler listesinin 1 numarasını sualsiz hak ediyor. Okul/öğrenciler/öğretmenler temalı filmlere aşinaysanız, Oxford'a girmek için deli gibi ders çalışan, bir yandan da entrikaya aç dolanan bu erkek öğrencilerin, abartısız, gerçekçi ama orijinal tavırları tam size göre.


2 NUMARA - LOOSE CANNONS2010
gay konulu film izle, indir
PUAN: 9Ferhan Özpetek olmazsa olmazdı. Eşcinsellikle ilgili son filmi Loose Cannons diğer bütün filmlerinden daha güzel. Holywood tekniklerini de artık anladığını belirten, itaat etmekle kendi çizgisini yaratmak arasında gidip gelirken ortaya çıkarttığı Loose Cannons'da, birbirinden habersiz gay olan iki erkek kardeşin ailelerine açılmaları anlatılıyor. Öyle böyle bir açılma değil ama... Komedi de var, drama da. Ferhan imzası "ben kaliteyim" diye çevriliyor bir kez daha.


3 NUMARA - BAD EDUCATION2004
gay konulu film izle, indir
PUAN: 7Açık bir gay olan Almodovar'ı seviyoruz. Gay'im, burdayım, loke loke hele loy diye bağıran filmleri de malum. Bad Education? Öğretici değil, kesinlikle sanatsal. Kendinizden bir şeyler bulmak için izlemeyin, olmuyor çünkü. Almodovar filmleri bakıp da ibret alınacak ya da "ben de öyleyim" denecek filmler değil, karakterleri ayrı bir evrenden adamın zaten. Konusu ise anlatılmaz. Filmle alakalı değil. Bu kuraldır; Almodovar filminin konusu anlatılmaz, olmaz.


4 NUMARA - LITTLE WHITE LIES2010
gay konulu film izle, indir

PUAN: 9Little White Lies, gümbür gümbür geri dönen Fransız sinemasının yeni başyapıtlarından. Mümkünse Blu-ray'ini izleyin. Çünkü yeni Fransızlar görüntüyle adeta takıntılı. En büyük prodüksiyonlu filmleri bile bağımsız film tadında artık. Olayı çözdüler yani. Filmimiz yetişkin bir arkadaş grubunun birlikte seyahate çıkmalarını anlatıyor. Bilirsiniz, arkadaşlarınızı en iyi tatilde tanırsınız. İçlerinden evli ve çocuklu bir erkek grubun en yaşlı erkeğine gidip ona aşık olduğunu itiraf ettiğinde, Tanrılar o tatilin cehenneme dönüşmesini talep edecek.


5 NUMARA - PARIAH2011
gay konulu film izle, indir

PUAN: 9Lezbiyenler gerçekten çok şanslı. Kendileri gibi lezbiyen yönetmenleri, ve adeta sanat eseri filmleri var. Ben sadece Pariah'ı izledim aralarından. Pariah'ın kelime anlamı, afişte de yazdığı üzere: Dışlanmış bir üye, demek. Gaylerin babalarıyla hesaplaşmalarını çok izledik, sırada lezbiyenler olsun mu? Bence olsun. Bir genç kızın lezbiyenliğini ve kendini keşfetme hikayesi.


6 NUMARA - GET REAL1998
gay konulu film izle, indir


PUAN: 5Heteroların "teen" kategorisindeki filmlerin gay versiyonu düşünülerek çekilen Get Real genel izlenebiliteye sahip bir film. Homofobik kültürüyle bilinen İngiltere'de bir lisede birbirlerine aşık olan iki erkeğin ve çevrelerine karşı vermek zorunda kaldıkları mücadelenin hikayesi. Elbette içlerinden birisi daha maskülen, ve maskülen olan çevresine heteroseksüel görünmek zorunda. Bu ayrıntı olmasa olmazdı de mi?


7 NUMARA - TOUCH OF PINK2004
gay konulu film izle, indir

PUAN: 7Komedi ve hafif drama karışımı denebilecek Touch of Pink'te, başkarakterle bizi birbirine bağlayacak bir ortak payda olabilir: Hayali bir karakter. Hangimizin hayali bir arkadaşı olmadı ki? (Kimsenin olmuyomuş ve açığa çıkardığım sırrımla göt gibi kalıyomuşum. Benim de vardı diye yorum yazın sıçarım!) Hayali arkadaş dediysek, çay partileri falan gelmesin aklınıza. Kendi kendinize konuşmak yerine kafanızdan birisiyle konuşur gibi yapmak kastettiğim şey. O zaman ortak bir payda var evet. Afişte arkadaki yakışıklı adam hayali arkadaşımız, soldaki kırıtık sevgilimiz, ve öndeki Faik Sönmez güzeli de homofobik annemiz ve kendisi bizi ziyarete geldi. İşler karışsın, bize de eğlencelik bir film çıksın.


8 NUMARA - WALK ON WATER2004
gay konulu film izle, indir


PUAN: 7Yossi'nin yönetmeninden harika kurgulanmış iki karakter, ama ne yazık ki abartılmış ve bu yüzden de sıçıp sıvanmış ayrıntılar. Twist'ler hoş değil. Konusu: Gizli bir ajan, uzun süredir aranan bir Nazi'nin peşine düşünce, ona ulaşabilmek için Nazi'nin gay torununu kullanır, tabi gay olduğundan haberi yoktur. Bir hetero ve gay arasında filizlenen garip ilişkilerden hoşlanıyorsanız izleyin. Birinin ajan diğerinin ise Yahudi olduğu gerçeğini unutun. Çünkü yönetmenin bağlamayı beceremediği tek şey bu ayrıntı. Ayrıca gay temalı bir drama filmini ajanlık gibi saçma sapan bir kurguyla donatmanın alemi neden?

Peki neden izleyelim? Lior Ashkenazi çoook yakışıklı, çooook seksi ve o aksanı... OMG! Aksanıyla yesin beni. Üstelik karakterler birbirlerine çüklerini gösteriyorlar. Yahudi olanın sünnetsiz çük görme merakından yola çıkılmış sanırım. Pornografik kısmı geçersek, size bir şeyler katacaktır. En azından anlamlı bir film.
Güzeş yaşlandı kerata.
Lior Ashkenazi,
Walk on Water sıraları...
9 NUMARA - YOSSI2012
gay konulu film izle, indir


PUAN: 62002 yapımı Yossi&Jagger filmine devam olarak çekildi. Yossi, izlenebilir, ama fazla beklenti yanlış olur. Yönetmen Eytan Fox'un Walk On Water'daki bir karakterin neredeyse aynısını bu filmde de yaratması gerçekten kötü. Ama yavaş yavaş işi kapmaya başlayan ve gelecek vaat eden bir yönetmen. Yine de emekleme aşaması gereğinden fazla sürdü diye düşünüyorum: 10 film kadar...

Yossie, sevgilisi ölen bir karakterin depresyondan çıkmaya, daha doğrusu çıkmamaya çalışmasını anlatıyor. İzlenir, bir şans verin derim. İsrail yapımı, ve hatırlatmakta fayda var: İsrail sineması sadece gay türünde değil, genel olarak emekleme döneminde.


10 NUMARA - BEAUTIFUL THING1996
gay konulu film izle, indir

PUAN: 6İngiltere'den çıkan gay temalı filmler genelde ikiye ayrılır. Biri baş yapıtlarla doludur, diğer grup ise kesinlikle aynı şeyi anlatır: Hiç görmediğimiz kadar garip ailelerin sorunlu çocukları gaydir ve aşık olurlar...

Aileler çok gerçekçi değil. Böyle aileler yok demiyorum, ama biz görmediğimiz için bize gerçekçi gelmiyor. Filmin böyle bir eksisi var. Hele ki son sahnede iki oğlanın çıkıp bütün dünyaya karşı gelerek İngiltere'de bir caddenin ortasında heteroların bakışları arasında sarılmaları falan... İngiltere'de bunu yapsan ölürsün direk, Türkiye'de en azından kaçma şansın var. Rica ediyorum, biraz gerçekçilik...

Yine de kendini izlettiren film. Üstelik adı üstünde, "film" zaten. Gideri var. Hem 1996 yapımı olması bazı şeylere göz yummamızı kolaylaştırıyor. Alt yazılı izlemeye dikkat; şiveler ağır.


11 NUMARA - PATRICK, AGE 1.5, 2008
gay konulu film izle, indir

PUAN: 5Komedi diye geçse de aldanmayın, Patrick aslında gülümsemek üzerine kurulmaya çalışılmış bir drama. Gay çiftimiz bir çocuk evlat edinmek ister. Onlara 1.5 yaşında olduğu söylenen çocuk 15 yaşında bir apaçi çıkınca da işler karışır. Genel olarak izlenebilitesi var. En azından ilerde evlenmeyi düşünen gayler için öğretici ve sorgulatıcı olabilecek bir film.OLMAMIŞ MK, Bİ SİKTİRİN GİDİN KATEGORİSİ

Akla hayale gelemeyecek kadar ucuz şu filmlerden lütfen uzak duralım:


Latter Days: Joseph Gordon Levitt'in oynadığı ikinci gay temalı film. Tıpkı benim gibi orospu karakterli bir genç erkek, mahalleye yeni taşınan Mormon misyonerlerinden birine kafayı takınca macera başlar. TLA Releasing etiketi var maalesef. Ve maalesef genel olarak kötü bir film. Belki, sadece belki, izleyin diyorum, çünkü Joseph Gordon Levitt var. Vakit geçirmek için ideal. Ama söylemeden geçemeyeceğim, TLA Releasing'den çıktığı o denli belli ki, o denli ucuz ki, Joseph Gordon Levitt bile kurtaramamış filmi. Aslında "olmamış filmler" kategorisinden Joseph için "adam akıllı filmler" kategorisine geçirmiştim, ama yok, vicdanım el vermedi ve tekrar buraya koydum. Para için oynadığı nadir filmlerden sanırım...


Just a Question of Love: Bu filmi Türkiye'den özellikle seven gaylerin sayısı çok. Özellikle genç olanlar. Ama söylüyorum. Olmamış. Sıkıcı ve izlenebilitesi yok. Senaryo vs. zayıf, neresinden tutsan elde kalıyor.

CIAO: Olmamış. Ciao, İtalyanca by demek. Ben de bu filme by diyorum. Ne adam akıllı bir konu ne de anlattığı bir şey var. İzlediğim halde bi bok anlamadım. Birinin sevgilisi ölmüş öteki gelmiş bunu ayartmış temalı filmde oyunculuk, görüntü, senaryo vs. her şey sıfır. Zaman kaybetmeyin.

KOMEDİ KATEGORİSİ

Komedi kategorisine de göz atalım. Çoğunu izledim ama gay temalı komedi filmleri salt homofobinin beden bulmasından ibaret olduğu için bir süre sonra komedi izlemeyi bıraktım. Gerçekten iğrençler, ama eğlenmek için idealler. Bunu söylerken üzülüyorum ama heterolar kadar sizi de güldürecek klişelerle dolu hepsi de. Gülmek ya da sadece vakit geçirmek isteyenler için. NOT: O kadar komik değiller. Önce esrar içiyorsunuz, sonra gerçekten komik oluyorlar. Sağlam kafayla izlerseniz intihar edebilirsiniz. Evet, o derece iğrençler.Another Gay Movie iki filmlik, ve üçüncüsü olmadığı için üç gulfu bir elham'la dua ettiren bir seri. Yapacak hiçbir şeyiniz yoksa, bütün gay filmleri izlediyseniz ve halen, inatla gay filmi izlemek istiyorsanız, ancak o durumlarda izlenmeli. En soldaki sarı saçlı gaye bakarak ne beklemeniz gerektiğini çözebilirsiniz.


ÇARESİZ KALDIYSANIZ İZLEYİN, ZATEN İZLEMİŞ OLANLAR İÇİN PSİKOLOJİK DESTEK HATTI:

kirsaldatipokuyangay@gmail.comGayby adını "baby"den alıyor. Bir genç kız, gay best firend'inden çocuk yapmak istediği için "gayby" oluyor söz konusu bebeğin adı. Filmle ilgili beni heyecanlandıran tek şey 2012 yapımı olmasıydı ama üzerindeki "komedi" etiketine rağmen ne komikti ne de aman aman eğlendiriciydi. Yer yer gülümserseniz şükredin ve oturun. Ucuzdu, diğerlerinden tek farkı daha büyük bir bütçeye sahip olması.


ALTERNATİFİNİZ YOKSA İZLEYİN
Make The Yuletide Gay: Sevgilisini arkadaşım diye evde saklamak zorunda kalan bir gayin komedi hikayesi. Tiplemeler fena değildi. En azından kısmen de olsa gülme garantisi var. Make The Yuletide Gay kategorideki en sevilen filmlerden, öyle ki ikincisi geliyor önümüzdeki aylarda. İzlenebilir, diğerlerinin tamamından daha gerçekçi ve eğlenceli olduğu kesin.


İZLENEBİLİR, EĞLENCELİ
You Sould Meet My Son: Oğlunun gay olduğunu öğrenen bir anne ona kız aramaktan vazgeçer ve bir erkek sevgili bulmaya çalışır. Yanına da kız kardeşini alır. Anne/teyze ikilisinin gaybarlara uzanan macerası yer yer eğlenceli. Özellikle gaybarda çekilen sahneler 'olmuş'. Make The Yuletide Gay gibi, bu kategorinin izlenebilir nadir filmlerinden.


İZLENEBİLİR, EĞLENCELİ
Eating Out ünlü bir seri zaten. Gay dünyasının American Pie versiyonu olmak için yola çıksa da, bir bok olamadan çıktığı deliğe geri girmesi oldukça hoş. 2004'ten 2011'e uzanan 5 film var. Zaman geçirmek için ideal. Another Gay Movie'yi izleyip travma geçirenler, ama halen gay film izlemek isteyenlere önerilir. Emin olun daha iyi...
NOT: İki üç gay bir araya gelinip makarna menülü akşam yemeğinden sonra çay sigara ile izlenesi bir film.

YORUM YOK, HASTASI OLABİLİR
BU DA BANA KOYABİLİR


Komedi filmleri bu kadar. İzleyip de sevdiğiniz (burada olmayan) varsa lütfe tavsiyen edin. Listeyi genişletebiliriz.

SON BİR UYARI: 


Colin Firth'i az da olsa sevebildiğim tek film Brijet Coon's Dayiriy'di. A Single Man, öğrencisiyle aşk yaşayan gay bir edebiyat profesörü üzerine kurulu. Film beni sarmadı. Üslupla alakalı. Sevenleri çok. İzleyebilirsiniz. Ama belirtmeden geçemeyeceğim: Colin Firth, gayin Allahı'sın tatlım, rolde oynamana gerek yok ;)

Sevgili bıldırcınlar, filmlerimiz şimdilik bitti. Daha çok gay temalı film var elbette, ama ben de insanım. Ve üst üste üç tane bok gibi film izledikten sonra o türle ilgili başka film izleyesim gelmediğinden, bu durumu atlatabilmem yaklaşık 2 sene falan sürebildiğinden bazı filmleri eklememiş olabilirim. Şu aşağıda vereceğim 4 filmi izlemedim, ama konuşulduklarını biliyorum (bunları izleyip sevdiyseniz bana da haber verin, ben de izleyeyim, artık tavsiye almadan gay filmleri dünyasına geri dönmem çok zor gerçekten):

Keep The Lights On, 2012
Eyes Wide Open, 2009
Undertow, 2009


The Trip, 2002 (TLA Tehlikesi)Son olarak, film seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Gay temalı film seçerken uymanız gereken tek bir kural var: TLA Releasing şirketinin elinden çıkan istisnasız bütün filmlerden uzak durun. Children of God'la ilgili düşüncelerimi söyledim, ki her şeye rağmen inanılmaz sıkıcı bir filmdi. O bile TLA'den çıkan en iyi filmse geçmişlerini siz düşünün. Kural hiçbir şekilde bozulmuyor. Bu sayede zaman kaybından kurtuluyorsunuz. Unutmayın, TLA büyük ihtimalle el altından sosyal şekillendirme projesi uyguluyor. TLA filmlerinde genelde öyle bir dünya vardır ki sanki herkes gay canlısı, homofobi diye bir şey yok, ve başkarakterin tüm derdi yan masadaki oğlanın onu kesmesidir. TLA bizim yararımıza çalışsa bile, homofobiyi yok etse ya da heteroları kızdırsa bile, ki asıl amacı hangisi bilmiyorum, sonunda gay=edepsiz+kezban formülünü de beraberinde kazıyacak akıllara. Dünyanın en uyduruk kameraları, yönetmenleri ve porno sektörüne düşecekken son anda TLA tarafından bir el uzatılmış garibanlıkta oyuncularıyla, son kez söylüyorum, üzerinde TLA etiketi olan her şeyden uzak durun. İki saat ne de olsa demeyin, kaybetmeyin.

İndirme konusunda sıkıntı yaşayanlara gelince torrent tavsiye ediyorum. Direk linkleri en başta da dediğim gibi zor bulursunuz. Burada bahsedilen filmler için: isohunt.com ve PirateBay'e giriş sağlayabileceğiniz thepiratebay.sx adresi idealdir. Neredeyse tamamını bu ikisinden indirdim. Program olarak ise uTorrent kullanın, maceraya gerek kalmasın. En hızlısı ve en basiti.

Bunlar dışında kalan ve sizi etkileyen filmleri bildirin, inceleyelim, konuşalım. Nasıl? Sizi seviyorum,  ve tekrar, büyüklerinizi çüklerinden öpüyorum, küçüklerinizi de çüklerinden öpüyorum ve bayramınızı kutluyorum.

NOT: Children od God'la ilgili düşüncelerimi söyledim demişim ama söylememişim. Aslında yazmıştım ama sanırım yanlışlıkla sildim sırasını falan ayarlarken. Gerçekten sıkıcıydı; size katabileceği tek bir diyalog sahnesi vardı, o diyaloğu not etmek adına 2 saat feda edilebilir diye düşünüyorum. Ama beklentilerinizi kısın lütfen.

Hayatta kalın,
KTOG
kirsaldatipokuyangay@gmail.com
Etiketler: Gay ve eşcinsel temalı film, lezbiyen temalı film, gay film sinema, eşcinsel film sinema, gay film önerileri ve tavsiyeleri, gay konulu film, gay aşk filmleri tavsiye, eşcinsel film önerileri, lezbiyen film önerileri, gay film indir, gay temalı film torrent indir, download linklerigay film ekşi, gay filmleri türkçe dublaj, gay film türkçe altyazılı, gay film izle türkçe dublajgline-height: 0; ay film türkçe dublajgay film the weekend, gay film weekend 2011 
(Ay hayatımın en uzun yazısıydı, 
kollarıma Bengay sürmeye gidiyorum. By...)
Copyrighted.com Registered & Protected 
YDCP-OMTI-SHMY-VGQT

kirsaldatipokuyangay.blogspot.com