kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Gaylerin Depresyon Belirtileri: 7 Adımda Tanı

Eylül'de okullar başladı, Yaprak Dökümü tadında psikolojiler yaratıldı; kargalar klavuz olup burnum bok kaynıyor, içimden bi ses gitme otur evde diyor. Annemin sinir krizi geçirme eşiğine iki buçuk kala okula dönmeye karar verişimle birlikte harıl harıl çalışıyorum yavrularım: Konuşmamız gereken, ama sizinle hiç konuşamadığımız derin mevzular var. Mesela depresyon: Gaylerin depresyonu nasıl olur? Gayler heterolar gibi mi depresyona girer? Belirtileri aynı mıdır? Bu çok önemli soruları sizinle hiç tartışma imkanı bulamadık. Konuya el attım ve adım adım bir gayin depresyonda olduğunu nasıl anlarız rehberi hazırladım. Let's go:

1Akrabalarla yemektesiniz. Herkes bir şekilde sohbete katılıyor. Masa 20 kişi falan. Ailede mutlaka bir tane başarılı, eli her işe yatkın, sosyal, mutlu, herkesin örnek gösterdiği; "üst kattaki necla'nın oğlu/kızı" kıvamında, herkesin çocuklarını onunla kıyasladığı bir kuzen vs. vardır. Asıl gıcık olan bu çocuğun varlığından ziyade, onun ailesinin tavırlarıdır. Masada durduk yere sana şu şekilde bir soru yöneltiliyorsa: "Eee KTOG, kız arkadaşın var mı bakalım?"

Ve senin yapmak istediğin şey şuysa:Kesinlikle depresyondasın tatlım. Diğer maddeleri okumana bile gerek yok. Küvetine iki tane Prozac at. Çünkü normalde bu soruya bir şekilde cevap verip geçirdikten sonra içinden sevgilin ya da platonik sevdiğin kişiyi düşünerek bu terbiyesizliği umursamaman gerekirdi. Oysa şimdi "katlanma merasimi sona ersin, sikiş başlasın qülüm" modundasın. Yani gerçek bir insan ve gay aktivist olmaya daha yakınsın. Gerçek insan depresyondadır, ve mutsuzdur. Çünkü farkındadır, ve adildir. Olur da gün gelir açılırsan, akrabalarının hetero oldukları için senden daha iyi olduklarını düşünecekleri, içlerinden kıs kıs gülecekleri ve seni küçümseyecekleri gerçeğine artık katlanamıyorsun. Asıl sinirli olduğun şey bu, haberin olsun. Günün kötü geçti diye değil yani o öfke. Ya da sorunun densizliği değil burada mesele.

2Annelerimizi nasıl gördüğümüz biz gayler için bir depresyon ayıracıdır. Normalde annelerimize olan bağlılığımızla ve onlara heteroların kendi annelerine olduğundan daha saygılı ve "softened" bi perspektifle bakmamızla biliniriz. Ancak... Annenizin gün içindeki varlığı size şu şekilde görünmeye başladıysa:Kesinlikle depresyondasın tatlım. Çünkü annelerimiz gerçekte zaten böyledir. Fakat biz çocukluğumuz boyunca gay olmanın hayatımızı ne derece öldürülesi homofobik insanlar ve bakış açılarıyla geçirmek olduğunu bilmediğimizden mutluyduk, mutlu olduğumuz için beyin kimyamız normaldi, ve bu sayede gerçekleri de modifiye edilmiş bir şekilde algılıyorduk. Beynimizden salgılanan mutluluk maddeleri annemizi görme şeklimizi değiştiriyordu. Oysa şimdi depresyonda, yani gerçek ve mutsuz bir insan olmanın kıyısında olduğumuz göre, annemizin gerçekte nasıl huysuz ve sürekli hayatından şikayet eden bir kadın olduğunu görebilir, normalin 4 katı daha suçlu ve öfkeli hissetmeye başlayabiliriz. Ne güzel değil mi?


3Alışveriş merkezinde gördüğümüz yakışıklılarla ilgili, eğer yalnızsak ya da yanımızda gay populasyonundan arkadaşlarımız varsa, mutlaka bir şey yapmak isteriz. Ya onun dikkatini çekmeye çalışırız, eğer gerçekten tangalıysak (tangalı olmak bizler için "taşaklı olmak" manasında bir deyim)... Evet ne diyoduk, gerçekten tangalı olanlarımız gidip tanışmayı bile deneyebilir, ya da arkadaşımıza döneriz ve "Abi sence napıyım?" diye sorarız. Fakat-il amma velakin, eğer bu yakışıklıyı gördükten sonra aşağıdaki 3 aşamadan geçiyorsanız:

Evet, depresyondasın tatlım. 31 çekmeye devam et, belki kötü enerjini atarsın. Depresyondaki bir gay'in sokakta gördüğü yakışıklılara karşı "ama o bana bakmaz ki, ya da kesin heterodur yhaa" tepki seviyeleri oldukça zirveye çıkmakta, ve sonlarını çamaşır sepetindeki nüfusu artırarak getirmektedirler.

4Normalde sevdiğiniz diziler ya da insanlar sizde mide bulantısı hissi uyandırmaya başladıysa bir doktora görünün. İnsanlar bir yana ama, diziler gaylerin hayatında önemli bir yer tutar. Eğer Shameless vs. gibi favori dizinizin yeni bölümü çıktığında heyecandan mouse'u düşürmüyorsanız, boku yemişsiniz demektir. Gaylerin normalde hetero erkeklere göre daha sosyal olduklarını da biliyoruz. En azından uyum sağlama ve alttan alma yeteneklerimiz diğerlerinden fazla olduğu için kısa zamanda insanlarla kaynaşabiliriz. 

Fakat, insan gördüğünüzde (özellikle tanıdık, yakın çevre vs.), şu pozisyona giriyorsanız;Evet depresyondasınız.

5Alt kattaki komşunuz yüksek sesle Ferdu Tayfur dinlediğinde sinirlenmeyeniniz var mı? Normalde ona inat bir Inna açıp inadına kıvırırız, yüksek sese yüxek ses icap eder. Fakat bugünlerde o sesi duyduğunuz zaman ağlama isteği duyup şu pozisyona giresiniz varsa:Evet depresyondasın. Ayrıca vakit kaybetmeden gidip öldürürsen hem insanlığa bir iyilik yapmış olursun, hem de depresyondan çıkma ihtimalin dörde beşe katlanır. O hayali kafandan silmeye çalıştığın anda içinde sadece daha fazla kötü enerji bitirecek. Lafın kısası sevgili lubun, başladığın işi bitir.

6Sokaktan geçen bir grup insanın normalde size bir şey ifade etmemesi lazım. Ancak depresyona girdiğimizde her şeyi tüm gerçekliğiyle gördüğümüzden dolayı, sokaktaki bir grup insanları da doğru şekilde algılayabiliriz. Bu insanları şu şekilde görüyorsanız:Evet depresyondasın tatlım. Ve doğru görüyorsun; fiziksel olarak olmasa bile, sadece erkekler değil, insanların geneli bencil birer beladır. Gördüğün şey onların iç yüzü.

BONUSTekYön'e önce Neva gibi ucuz bir barda sarhoş olup gittikten sonra, gecenin sonunda yazdığınız tüm adamları ve rezilliklerinizi hatırlayıp yüzünüzü şu şekle sokuyorsanız:


ve,

7Son olarak, gayler dünyadaki bütün meselelere diğerlerinden daha duyarlıdır. Geçtiğimiz aylardaki olaylarda çapulcu populasyonundaki gay sayısının LGBT yürüyüşlerine katılanlardan daha fazla olduğunu düşününce matematiği siz yaparsınız... Ancak bugünlerde haberler midenizde kusma istediği uyandırıyor, ve;
diye sormak yerine şu moda giriyorsanız;Evet, depresyondasınız. 


Satır aralarında doktora gidin demiş olabilirim, ama zahmet etmeyin. "Depresyon beyin kimyasındaki bir bozulma olduğuna göre kimyayı düzelterek depresyonu tedavi edebiliriz" düz mantığının işe yaramadığını ve bir para tuzağı olduğunu artık biliyoruz. Çünkü beyindeki kimyayı düzeltmek bataklığı kurutmak yerine sivri sinekleri avlamak gibidir. Bataklık ise sizin yavaş yavaş değişen bakış açınız ve gerçekleri fark etme kabiliyetinizdir; ki bir kez düzeltilen beyin kimyasını yeniden bozmaları an meselesidir ve inanın bana, o bataklıkta daha milyonlarca yumurta var. Doktora gidip beyninize daha fazla zarar vermeyin. Gerçek bir insan olabilmenin zorluklarıyla yüzleşin, sabredin; bir süre sonra eski aptal halinize geri dönmek istemediğinizi fark edeceksiniz. Çünkü bir süre sonra, sadece üzülmekle kalmayıp, tepki gösterdiğiniz konularda bir şeyler yapma ihtiyacı da hissedeceksiniz. Çünkü bir süre sonra, sizi bu zamana kadar sikmiş dünyaya rest çekeceksiniz. Beyniniz o patlama noktasına gelinceye kadar bekleyin, korkmayın, patlamasına izin verin; homofobiye ve gerizekalı insanlarla dolu bu dünyaya karşı hazır, acısını çekmiş-daha fazlasının etki etmeyeceği ve kendini kabul etmişbir gay olarak gerçek dünyaya katılın.

Biz, sizi orada bekliyoruz.
Burası KTOG.