kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Sahte Gülümseme/Kahkaha Gerçeğinden Nasıl Ayırt Edilir?

Ara sıra bilgilendirici yazılar hazırlamayı seviyorum demiştim zamanında. Değiştiriyorum: Ara sıra, sizin hayatınızı değiştirecek yazılar hazırlamayı seviyorum. Sadece arkadaşlarınız arasında değil; yemekte, gaybarda, aklınıza gelebilecek her türlü ortamda birileri size gülümsüyor. Bazen espri yaptığınızda, bazen karşı tarafın hoşuna gideceğini düşündüğünüz bir şey söylediğinizde... Peki. Ama bu ortamlar yabancılarla dolu olduğuna göre internetten gönderilen bir gülümseme kadar belirsiz değil mi bunlar da? Ha biri size bilgisayarda :) yapıp gönderdi, ha sokakta birisi söylediğiniz şeye gülümsedi. Bunlardan hangisi gerçek? Bilgisayardakini siksen bilemezsiniz, "asdfg...." şeklinde yarım paragraf bi şey geldiyse o gerçek olabilir tabi ayrı mesele, ama işin güzel yanı; gerçek hayatta eğer gözleriniz iyi görüyorsa, birisinin size gerçekten gülümseyip gülümsemediğini anlayabilirsiniz. Tıp Okuyan Gay işe yarasın diyenler için: Gerçek ve sahte gülümseme nasıl ayırt edilir? Başlıyorum:

Eminim içinizde "ben insan sarrafıyım, sikertirim", "ben anlarım yha n'olcak mk", "abi aklı olan  anlar", "ses çıkarıyosa o zaman gerçektir" diye ezelden buralıyım stayla diklenmeye başlayanlarınız çıkar. Çıkar yani, biliyorum. Onun için lafı hiç uzatmadan bilimsel olarak, kesinkes bir şekilde, sahte bir gülümsemeyi nasıl yakalayabileceğinizi gösterelim ve biliyorum diye dolaşanlar da bildiklerini karşılaştırsınlar.

Bunun için önce basit olan şu mekanizmaya bir bakalım. 
Gülmemiz için ne olması lazım?


Bu basit mekanizma incelendiği zaman önümüzdeki 100 yıl boyunca bile ortaya çıkmayacak bazı noktaları olduğu görülebilir. Basit dediğimiz sadece grafik kısmı aslında. Ama genel itibarıyla olan şey budur. Komik ya da hoşunuza giden bir şey duyarsınız/görürsünüz/hatırlarsınız/yaşarsınız ve bu sinyaller ilgili duyu organınızla beyninize gider. Beyin gelen bu sinyalleri inceler. Gülmek bir duygu değişikliği durumudur. Bunu unutmayın. Beyniniz gelen bu sinyali yorumlaması için çeşitli kısımlara gönderir. Eğer beyninizin duygusal kısmı "bunu anlamlı buluyorum" derse, o zaman beyniniz vücudunuza bir tepki verir. Bu tepki üzüntü olabilir, gülümseme, kahkaha... Ve bu tepkinin bedeninizdeki karşılıkları yaratılır. Eğer beyninizin duygusal kısmı gelen sinyali işe yaramaz bulursa o zaman bir tepki oluşmaz.

İşte, sahte gülümseme de bu noktada oluşur. Kişinin beyni sinyalle ilgili hiçbir karşılık bulamadığı halde kişi gülümsüyorsa, bu gülümseme sahtedir: Doğal olarak bu gülümsemenin vücudumuzdaki karşılığı da gerçek gülümsemenin oluşturduğu karşılıktan farklıdır.

Biz de bu küçük mekanizmadan yararlanarak gülümsemenin sahtesi ile gerçeğini ayırt edebiliyoruz. Yukarıdaki paragrafta sinyalden kastın ne olduğunu sorarsanız: Ses, görüntüs vs... Mesela: "Murat koyum da tur at zuhaa" kulağınız tarafından alınan bir sinyaldir. (Burada göz tarafından alıyorsunuz). Aldığınız sinyal beynin ilgili kısımlarında işlenir. Örneğin evin içinde bir cin sizi çağırdığı zaman beynin bu sinyali sorduğu kısımlar arasından "Arkana bakmadan kaç" şeklinde bir cevap gelir. Bu cevabın vücudunuzdaki yansıması da bacaklarınızın harekete başlamasıdır. Tabiri caizse uçarcasına. Adrenalin falan da salgılanır ama hiç karıştırmaya gerek yok, mekanizmadan kastın ne olduğunu anladık sanırım.


Yani sahte gülümsemeyi biz yaratırız. Sahte gülümseme, beynin verdiği bir cevap olmadığı için sahte gülümsenin yüzümüzdeki yansıması da herkesinkiyle ortak değildir. Kişiden kişiye göre farklı sonuçlar çıkabilir. Ama gülümseme dediğiniz şey ağızla yapıldığına göre, insanların ağzının oynaması ortak şey olacaktır. Ben mesela götümle de gülebiliyorum ama sahte göt gülümsemesi diye bir şeyi henüz görmediğim için bununla ilgili bir yazı hazırlamayı da düşünmüyorum.

Şekil 1-A

1Sahte gülümsemeyi kişi kendi kararıyla oluşturduğu için beynin bilinçli olarak kullanılan kısımları devrededir. Sahte gülümsemede yanaklarımızdaki "zygomaticus major" kaslarını kullanırız. Bu kaslar ağzınızın kenarlarını uçlara doğru çeker. Yani bunu istemli bir şekilde siz yapıyorsunuz. Beyninizin duyguları işleyen kısmı aldığınız sinyale bir yanıt vermediği halde bu gülümsemeyi oluşturduğunuz için bunlar zoraki gülümsemelerdir.

Yüzünüzdeki zygomaticus major kasları:

Visual modified.
*Owner of the visual: Flyingpear
Original source link of the original file here.

Ve bu kasların yaptığı görev:
Visual modified.
*Owner of the visual: Flyingpear
Original source link of the original file here.
NOT: Zygomaticus major bize anatomide yanakları yukarı ve uca doğru çeker diye gösterilse de, gerçek gülümsemede harbiden yukarı çekilen yanaklar için yapılması gereken iş daha fazladır. Zygomaticus'tan için çapraz çeker desek yeridir.

2Gerçek bir gülümsemeyi ise beynimiz bizden bağımsız olarak oluşturur. Bu noktada bizim kontrol edemediğimiz, bilinç erişimine kısıtlı bölümler devreye girer. Yani otomatik hareketleri sağlayan kısımlar. Gerçek gülümsemelerde ağzınızı uçlarından çeken zygomaticus major kaslarıyla birlikte, göz çevrenizdeki orbicularis oculi/pars orbitalis de hareket eder. Ayrıca dudak kenarlarınız ile gözleriniz arasında bulunan kaslar da çalışır. Bu yeni kasların hareketiyle yanaklarınız yukarı çekilirken aynı zamanda göz çevreniz kırışır ve kaşlarınız hafifçe aşağı çekilir. Bu okuduklarınız, gerçek bir gülümseme/kahkaha anatomisini oluşturur.

Sahte gülümsemeye bir örnek:Gördüğünüz gibi hiç de ayrımcı bir insan değilim. 
Kendi düğününde sahte gülen bir müslüman kadın.

Bir örnek daha:

Yukarıdakiyle aynı ayrıntıları burada da yakalayabilirsiniz.

Gerçek gülümsemeye bir örnek:


Benim Corc'um sahte mi gülcekti bi de? 
Hah... Götümle güldüm. Bkz: Şekil 1-A.
KTOG Bölgesi de ne lan? diye soranlar
cevabını yazının sonunda alacak.
Ama öncesinde genel bakış yapalım.

Toplarsak:

Sahte gülümsemede/kahkahada:

Genellikle tek bir kas çeşidi kullanılır, o da zygomaticus major'dur ve sadece ağzın kenarlarını çeker.
Gerçek gülümsemede/kahkahada:
- Zygomaticus major'dan başka bir önemli kas daha çalışır: Orbicularis oculi/pars orbitalis.
- Göz çevreniz kırışır.
- Kaşlarınızın özellikle son kısımları hafif aşağı doğru hareket eder.
- KTOG Bölgesi'nde katlanmalar meydana gelir.

UYARIBazı öküzler sahte gülümsemeyi abarttıkları için yanakları da fazla hareket edip kırışabilir ve bu öküzler neredeyse gerçek gülümsemeyi taklit edebilirler. Oysa bu noktada göz çevresindeki kırışmalar ve kaşların hareketlerine dikkat eden kişi sahte gülümsemenin farkına varabilir. Ayrıca küçük bir ayrıntı daha: Kaşlar ve göz kapakları arasında kalan kısma "eye-cover" deniyor. Türkçesini bilmiyorum. O yüzden KTOG Bölgesi diyebiliriz. Gerçek gülümsemede bu KTOG Bölgesi'nde katlanmalar olur. Çok küçük bir ayrıntı, yakalayan sikertir. Haberiniz olsun.

Kızlar, tekrar edin:
Her zaman, her yerde.
kirsaldatipokuyangay@gmail.com