kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Hey! Kelimesinin Analizi: Kaç "Y" Harfi İle Kullanmalı?

Naber sümüklüler? Selam sümeyyeler. Bu hafta karşıma çıkan bir chart'ın bana verdiği fikirden yola çıkarak, mesajlaşmalarımızda, özellikle hayatımıza WhatsApp girdikten sonra yaptığımız konuşmalarda oldukça fazla kullandığımız "Hey" kelimesinin analizini yapmak istedim. Bu kelimenin en fazla ne kadar anlamı olabilir, bir insan mesajlaşırken karşısındakinden en fazla ne kadar fikir alabilir? demeyin, dedirtmeyin. Artık o kadar uzun süredir mesajlaşıyoruz, bu konu hakkında o denli sık empati yapıyoruz ki, mesajlaşma biliminin de sırları çözülmeye ve tıpkı beden dili gibi yorumlamaya açık bir hale gelmeye başladı. Daha çok konuşuruz bu konuda ama, önce emojiler'le Hey kelimesinden başlayalım yola...

Karşıma çıkan tablo şuydu, ve yanlış hatırlamıyorsam o sırada Google görsellerde fingirdeyerek bir şey arıyordum:
hey kelimesinin anlamlarını gösteren bir tablo
Hey, ve analizlenişi.

Tabloya göre:

hey: arkadaşça
heyy: sanırım senden hoşlanıyorum
heyyy: anla artık sikik
heyyyy: hadi sikişelim
heyyyyy: sarhoşum

anlamına geliyor. Beni şoka sokan basitçe eğlence amaçlı hazırlanmış bu tablonun ardından aslında akla hayale sığmayan bir gerçekliği yatmasıydı. Ne de olsa psikiyatriden daha çok analiz eden bir bilim dalı varsa, bunun adı "mizah" değil miydi?

hey kelimesini çok samimi arkadaşlarımızla ve yakınlarımızla konuşurken kullanmıyoruz. Bunun altını çizelim bir kere. Yani bu kelimeyi kullanmak söz konusu olduysa, hayatınıza yakın zamanda, en fazla 3 ay önce, girmiş birisi vardır elimizde. Kim yakın arkadaşına Hey diye selam verir? Ben mesela "Naber lan orospu?" diye fikirlerimi gerçekçi ve uzun şekillerde, erinmeden ifade etmeyi seviyorum.

Tablonun doğruluğunu kontrol etmek içinse blog okuyucularımdan biriyle olan konuşmalarımı hesaba kattım. Yüzyüze görüşmediğimiz için samimiyetimiz sınırlıydı, ve yeni tanışmıştık. Şartları sağlıyorduk. Benden telefon numaramı istediğimde verdim: KTOG'un gizliliğine ne kadar takıntılı olsam da sevdiğim okuyucularım telefonumu istediğinde verir bir yanımda var hani. Okuyucumun bana olan hayranlığı gözlerden kaçar gibi değildi, ki kendisi de bunu ifade etmişti. Yani kısacası Hey kullanmak, heyhat yavrum, şart olmuştu.

  • Konuşmalarımızın başlangıcında benle muhabbet etmek istediğinde WhatsApp üzerinden "hey" diye konuşmalar başlatıyorduk. Ben hep "hey" seviyesinde kaldım, ama biz ilerledikçe o muhabbetler "heyy" diye açılmaya başladı. 
Kelimelerin sonuna eklenen fazladan bir harf, cesaret göstergesidir, ve sana bunu yapmaya hakkım var, artık samimiyiz'in kelime bazındaki formudur.
  • Bir süre sonra kaçınılmaz ikinci y de eklendi. Heyyy... Ben ona geç yazdıkça özellikçe bir Heyyy yemek de farz olmuştu. Anla artık, hoşlanıyorum senden, geç cevap yazmanı istemiyorum, anlamında kullanılan bu ikinci ekstra y, konuşmanın en başında kullanılırsa o zaman "Şimdi muhabbet edelim, ama benim istediğim gibi konuş benle, çünkü hoşlanıyorum senden" formuna denk geliyordu. Yani bu bir notaydı. Heyyy diye başlayan bir konuşmadan en az bir kere trip yemeden çıkmanız imkansızdır.
İkinci ekstra y trip mesajcısıdır. Ya samimi olun, ya siktirin gidin.
  • Benden fotoğrafımı istediği zamanlar Heyyyy zamanlarına denk gelir. Üçüncü y; işi resmileştirme habercisidir, ve eğer karşınızdakinden hoşlanmıyorsanız ilişkinizi bitirin. Çünkü bu aşamada halen onun istediği hale gelmezseniz tribin babasıyla karşılaşmak üzeresinizdir. Ve büyük ihtimalle kalp kıracaksınız demektir.
Üçüncü y kalp kırar, sevmiyorsanız bitirin.
  • Heyyyyy'le ilgili söylenecek tek şey belli. Arkadaşlarınıza ve yakın çevrenize kullanmadığınız bu kelimeyi dördüncü ekstra y ile kullandığınız zaman aklınız başınızda değildir, aynısı karşı taraf için de geçerli.
Dördüncü ekstra y varsa mobil internet bağlantınızı kesin.
Son olarak ise, Hey ve Hey! arasındaki farka dikkatinizi arz-ı endam-ı küllü mülli velhüccül-i ederim. Hey!, Hey'den önce gelir. Yeni tanıştığınız ve flörtleşmenin ya da tanışmanın başında olduğunuz birine mutlaka Hey! gönderirsiniz, gönderin de. Ünlem işaretini çıkartmak "sizli bizli olmasak artık, aradan çıkaralım" demektir.

Bunların hepsi başınıza gelmemiş, ya da siz henüz fark etmemiş olabilirsiniz. Zaman verin, KTOG haklıdır.

Yani, kelam'ın sonu, anannenin fistonu: Hey kelimesini ne zaman ve kime karşı kullandığınızı biliyoruz. Yüzlerce deneyle de sabitlenmiştir. Y sayısına göre anlamlarını da bulduğumuza göre Y jenerasyonunun çekeceği var artık. İçiniz dışınızla bir olsun istemiyorsanız, bu yazıyı paylaşmayın ve okutmayın. Benden söylemesi. Bu devirde gizlilik mizlilik kalmadı.