kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Bir Erkeğin Gay Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bu yazı ve yazıya atılan başlık tüm bir gay alemine hakarettir. Bunun için özür diliyorum. Ama o kadar çok soru aldım ki, yazmak zorundayım artık. Çünkü ülkenin en çok okunan gay bloggerlarından biri olup da bunu nasıl yazmazsın diye aldığım mesajların içinde boğuluyorum ve bir gün kendimi kaybedeceğim.

Sadece bu yazı değil, diğer bloglarda ve internet gazetelerinde bir erkeğin gay olduğunu anlamakla ilgili yazılan her şey, sadece gay alemine değil bütün eşcinsel alemine bir hakarettir. 

1Biz karpuz muyuz? Karpuz seçmeyi neden öğrenmek istiyorsunuz?

2Bir erkeğin gay olduğunu anlamak demek, ilk önce bütün gaylerin aynı olduğunu kabul etmek demektir. Bu ne kadar saygısızca bir şey hiç düşündünüz mü? Bizim alnımızda siyah bir leke var da bu lekeyi mi bulmaya çalışıyorsunuz? Alnı siyahları mı seçmek derdiniz?

3Bunca yıl gayleri stereotipleşmekten kurtarmak için canımız çıktı. Medyanın ucuzlaşa ucuzlaşa, sırf heteroseksüel çoğunluğu eğlendirmek ve güldürmek için dizilerde ve filmlerde, en az heteroseksüel izleyiciler kadar gülerek yarattığı "kibar gay, kadın gay, sürtük gay, pezevenk gay" imajlarından, bu söz konusu gay rolü yapan oyuncuların hepsi birbirinin aynı "ağız eğe eğe konuşmaları, zayıflıkları" ve daha nice saçma sapan özelliklerinin bize verdiği kalıplaştırıcı ve karalayıcı zarardan bütün bir LGBTİ alemini kurtarmak için yıllarca canımızı dişimize kata kata çalıştık. Ve şimdi siz bir grup gay, sokakta gördüğünüz bir yabancıya selam verecek cesaretiniz olmadığı için önce onun gay olduğunu bilmeye ihtiyaç duyuyorsunuz diye, biz bütün bu çabalarımızdan ve emeklerimizden vaz mı geçeceğiz? Her şeyi çöpe mi atacağız?

Ne dememi bekliyorsunuz? "Bakın gayler şöyledir. Bir adam şöyle konuşuyorsa gaydir, böyle çay içiyorsa gaydir." dememi mi bekliyorsunuz? Bu nasıl bir saygısızlık, edepsizlik ve kendini bilmezlik? Google'a "bir erkeğin gay olduğunu nasıl anlarım?" yazan insanların yarısından fazlasının gay olması nasıl bir utançtır bizler için? Hiç düşündünüz mü bunu? Biz bunca yıl bütün bir komünü kalıplaşmaktan ve bütün bir halkı medyanın yerleştirmeye çalıştığı ucuz bir imajdan kurtarmaya çalışmışken, korumaya çalıştığımız eşcinsel aleminden bir grup gayin çıkıp bu çabayı yerle bir etmeye çalışması ve bütün gaylerin ortak bir yanı olduğunu sanması, aynı özellikleri taşıdığını farzetmesi, bir de bunları öğrenmek istemesi nasıl bir utançtır?

Ne diyim size? Duymak istediğiniz ne bana onu söyleyin. Şöyle konuşan, böyle giyinen gaydir dememi mi bekliyorsunuz? Ne hayal ediyorsunuz? Bu zamana kadar duymadığınız neyi söyleyebilirim size? Ayak parmaklarından biri maviyse gaydir dememi mi istiyorsunuz? Medyanın bu zamana kadar kullanmadığı hangi saçma sapan bilgiyi vermemi istiyorsunuz? Ne zaman bu kadar düştünüz siz?

Eğer bir erkeğin gay olduğunu anlayamıyorsak, mutlu olmalıyız. Bu demek ki biz gereğinden fazla çeşitliyiz, ve gay olmak da tıpkı sarı saçlı olmak, mavi gözlü olmak gibi bir şey. Kime ve nasıl gideceğini bilmiyoruz demek.

Ve böyle bir süper yeteneği neden istiyorsunuz, bu sahip olduğumuz çeşitliliği yok etme çabanız neden? Anlamıyorum. Sırf siz kafede gördüğünüz sarışın yakışıklıya selam veremiyorsunuz, selam verip de dalga geçilmekten, reddedilmekten korkuyorsunuz diye benden bütün çeşitliliğimizi yok etmemi, ve bu ülkede yaşayan, yaşama savaşı veren milyonlarca gay bireyi küçük ve ucuz bir kalıba indirgememi nasıl isteyebilirsiniz? Bu soruyu bana sorarken hiç utanmıyor musunuz? Bu soruyla birlikte kendinizi de bir bakışta anlaşılabilir olması farz edilen ve beklenen bir tiplendirmeye soktuğunuzu nasıl fark etmiyorsunuz?

Bir erkeğin kalbinin bir başka erkek için atıyor olduğu gerçeğini, o adamın giydiği tişörte bakarak anlamayı mı bekliyorsunuz? O gayin giydiği tişörtü o gaye özel mi üretiyorlar? Aynı tişörtten bir milyon üretiyorlar, ülkenin her yanına dağıtıyorlar, heterosu, homosu, biseksi, hepsi de aynı tişörtü giyiyor. Heteroseksüellerin yarısının pembe giydiğini bilmiyor musun? Biz gayler out oluruz korkusuyla renkli olan hiçbir şeyi giymezken, o caf caflı, ışıl ışıl tişörtleri kim alıyor sanıyorsun? Hepsini de heteroseksüeller giyiyor. Çiçekli gömlek giyen heteroseksüellerin sayısı, dünyadaki bütün gaylerin birey olarak sayısından daha fazla. Otur da bunu öğren önce. Bu ülkede bir milyon insanda aynı gömlek var. Ne dememi bekliyorsun? Bu soruyu nasıl cevaplayayım sayın kafede gördüğü adama selam veremeyen gay hazretleri?

Ve hadi ki böyle bir bilgi var diyelim. Ne yapacaksınız? Bu yeni kazandığınız bilginin size ne getirmesini bekliyorsunuz?

Sanki karşınızdaki insanın gay olduğunu bilince o adam size koşa koşa gelecek mi? Omuzlarınızda bir melek var ve "aaa bak melek bu da gay" deyince o melek gidip adamı size mi getirecek? Birisi de tıpkı sizin gibi gay olduğu için onun sizi seveceği sonucuna nereden ulaşıyorsunuz? 

Bu yaptığınızın 10 senelik arkadaşının gay olduğunu öğrenince onunla görüşmeyi kesen heteroseksüelin yaptığı ayıptan ne farkı var? Bir erkeğin gay olduğunu öğrenince "aman bana da yazar bu şimdi!" korkusuyla dört nala kaçan heteroseksüel esnaftan ne farkın var senin? Bir erkek sırf gay diye seninle yatacağına inanıyorsan, o zaman o heteroseksüeli haklı çıkarmış olmuyor musun sen? Bizim kendi gaylerimiz bile gay oldukları için insanların onlara yazacağına inanıyorsa, heteroseksüel erkekler neden bizden kaçmasın? Vallahi haklılar kaçmakta. Bence de kaçsınlar. Çünkü siz böyle düşünüyorsanız, kafedeki sarışının gay diye sizin kucağınıza uçacağına inanıyorsanız, o zaman siz de gaysiniz diye gördüğünüz her erkeğin kucağına tecavüz edeceksiniz demektir. Bu mantıktan bu sonuç çıkıyor.

Ayrıca birisiyle sırf ikiniz de gay olduğunuz için bir şansınız olacağını düşünmek ne kadar da zavallı? Biz gayler gay olan herkesle yatıyor muyuz? Hayır, hepimizin de yattığı adamların yarısından fazlası heteroseksüeldi.

Google'a bu soruyu yazdığınız her an, biz ve bizden önceki üç neslin neredeyse 100 yıla yakın süredir faal bir şekilde, asırlardır da pasif olarak mücadelesini verdiğimiz bir savaşın içine ediyorsunuz. Bu kadar önemli mi hayatınızda ilk defa gördüğünüz sarışın çocuk? Bu savaşı ne idüğü belirsiz bir esmer garson için mi kaybedeceğiz? Sizi siksin diye kıvrandığınız matematik öğretmeninizi ayartabilin diye, biz 100 senelik savaştan vaz mı geçelim? Size aletini göstersin diye kıvrandığınız berberinize gidin de açılabilin diye biz 100 senelik onurumuzu çöpe mi atalım? Siz böyle saçmaladığınız her an heteroseksüellerin bizim hakkımızda inandıkları bütün klişe şeyleri doğruladığınız gerçeğini kafanıza sokmak için ne yapalım?

Zaten karşısınızdaki adam gay olsaydı bilirdiniz. Siz bunu çok iyi biliyorsunuz. Sizin asıl bilmek istediğiniz ama sormaya utandığınız şey, "karşımdaki adamın gay olmadığına eminim, ama yine de onla yatmak istyrm npcmmm :(((( O adamı gay yapmanın bi ylu vr mıııı??? :(((("

Bi dürüst olun olur mu? Siz dürüst olduğunuz zaman, size hak ettiğiniz bilgiyi verebilirim. Ama bana "bir erkeğin gay olduğunu nasıl anlarım ktog?" diye sorduktan sonra, bu bilgiyi hak ettiğinizi düşünmeyin. Ne kadar utanç verici Türkiye'deki bütün gay bloggerların oturup da bir tık fazladan okunmak için "bakın gayleri böyle tespit edersiniz" başlıklı yazılar yazmaları, kendilerini ve bütün gayleri pörsümüş bir kalıba sokmaları, ve kendileri dahil bütün gaylere çeşitli şartlar altında ne tepki vereceklerini anlamaya çalıştıkları ve bunu en zavallı halleriyle bildiklerini sandıkları birer laborauar fareleriymiş gibi davranmaları? Bu internet yazarları ve bloggerlardaki nasıl bir attention-whore sendromu? Çünkü biliyorlar, medya bize tüm o klişe gayleri gösterirken, aslında söz konusu bu ilgi delisi yazarlardan esinleniyorlar...

"Bir erkeğin gay olduğunu nasıl anlarım?" diye merak edip yana yakıla her yerde bunu sorarak bu bilgiyi hak etmiyorsunuz. Çünkü bu bilgiyi istediğiniz gerçeği bir yana, bu bilgiyi isteme şekliniz ve isteme nedeniniz asıl mide bulandırıcı olan. Böyle bir bilgiyi tanımadığınız erkeklerle yatmak için kullanmaya çalışıyor olmanız beni ayak uçlarıma kadar hasta eden. 

Ama en kötüsü ne biliyor musunuz? Böyle bir bilginin var olabileceğini, var olduğunu düşünmeniz. Böyle bir bilginin olduğuna inanmanız beni üzen şey. Böyle böyle bizi hasta gösteriyorsunuz siz... Ama indirgediğiniz şey, sadece kendiniz, başkası değil.

LGBTİ alemine, LGBTİ'nin tespit edilebilir olduğuna inanan LGBTİ bireylerden daha çok zarar veren hiçbir şey yoktur. Dünya üzerindeki hiçbir medya kuruluşu, hiçbir heteroseksüel, hiçbir nefret suçu, bu söz konusu LGBTİ bireylerin bize verdiği zararı vermedi.

Ha bu arada...
Bir erkeğin gay olduğunu, ancak gözlerine bakarak anlarsın. Veremediği, hep yarına ertelediği sevgisi, delik deşik kalbinden çıkan sersem nabızları, onu utancın olmadığı bir diyara gideceği hayalini geceleri kulağına fısıldayarak uyutan asırlık umudu, haylaz korkusu, sessiz tutkusu birikir gözlerinde. Titreyen göz bebeklerinden anlarsın, göz kapaklarının yağmur gibi kapanışından, omuzlarında bir dünyanın yükünü taşıyan bir melek gibi zorlukla, ama parıldayarak açılmasından göz kapaklarının...

Esen kal,
sevsen de, sevmesen de
KTOG'dasın.