kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Gay miyim, Biseksüel miyim, Heteroseksüel miyim?

Sadece biz gaylerin değil karşılaştığım her insanın kafasının karışık olduğu konulardan birisi bu. Tam olarak ne zaman gay oluyoruz? Gay olduğumuzu kanıtlayan şey nedir? Bir insanın gay olduğunu kesin olarak söyleyebilmesi için tek ve yeterli bir şart varsa, birisi bunu bize söyleyebilir mi?

Zaman içerisinde bana gelen sorulardan anladım ki, insanların kafasını en çok karıştıran şu: 

Ben gayim, ama:
 • geçenlerde otobüste bir kadına sürtündüm ve bundan zevk aldım
 • iş yerinde bir kız var, onunla deli gibi birlikte olmak istiyorum
 • lise boyunca en yakın kız arkadaşımla seviştim ve çok keyifliydi
 • iki balonu yapıştırıp arasına sikimi soktum ve zevk aldım
 • sonra balon beni sikti yine zevk aldım
 • dolaptaki salatalık sabaha balkabağı olmuş, sikebilir miyim ve sikersem prenses külkedisi olabilir miyim ve yeterince uslu durursam bir gün şirinleri görebilir miyim, hatta geçen gün bim’de şirineyi gördüm onu da siktim, sonra gargamel beni sikti, onu da sevdim
Ben halen gay miyim?

Ben heteroseksüelim, ama:
 • bir de erkek seks partnerim var
 • ara sıra erkeklerle birlikte olmaktan da hoşlanıyorum
 • karşı komşunun ortancasını beni pek heyecanlandırıyor, kerata…
 • elimde olsa hanımın yeni aldığı dantelli perdeleri de sikeceğim
 • geçen gün duvarı siktim tuğla doğurdu, adı can olsun mu?
Ben halen heteroseksüel miyim?

Aslında bu soruların birçoğunu biseksüel olduğundan şüphelenen insanlar soruyorlar. Önden bilgi vermem gerekli: Bir insanı neyin biseksüel yaptığını söyleyemem, ama bir insanı neyin biseksüel yapmadığını çok iyi söylerim. İnsanı neyin gay yaptığını iyi biliyorum. Bir insanı neyin gay yapmadığını daha da iyi biliyorum.

Birçok insan gay olmanın “vajinadan zevk alamamak” olduğunu sanıyor.

YANLIŞ.

Birçok insan gay olmanın “kadınlardan tiksinmek” olduğunu sanıyor.

YANLIŞ.

Biliyorum, özellikle arkadaşlık siteleri sayesinde mutsuz evlilikleri olan birçok gayle tanıştık. Hatta tanıştığımız, birlikte olduğumuz erkeklerin yarısından fazlasının evli olduğunu çok sonraları, belki tesadüfen öğrendik. Hal böyle olunca evli olan tüm gayleri mutsuz sandık.

YANLIŞ.

Mesele sadece seks olduğunda karşısındaki insanın cinsiyetini bir noktada önemsemeyi bırakan çok fazla gay ve heteroseksüel ile tanıştım. Çünkü seks gerçekten büyülü bir şey. Bazen karşınızdaki insana dokunma ihtiyacınızı genleriniz değil; kalbiniz, o andaki aklınız ve teniniz belirliyor ve hiç beklemediğiniz şeylerden keyif alabiliyorsunuz.

Bunun farkında olan, kadınlarla birlikte olabilen, olan ve evliliklerinde mutlu olan çok fazla gay var. Bu insanlar karılarıyla birlikte oldukları zaman acı çekmiyorlar. Biseksüel de değiller. Gayet de gayler.

Nasıl mı?

Bir insanın cinsel yönelimi onun yapabilirliği değildir. Tutup da “ben kadınlarla yapabiliyorum, o zaman heteroseksüelim” diyemezsiniz. İşte mutsuz evliliklere sahip gayler buradan çıkıyor. Bir kadınla oldukları gerçeğinden ziyade, onları mutsuz eden şeyin “heteroseksüel olduklarını düşünmeleri” olduğunu görüyoruz aslında. Mutlu evlilikleri olan gayler de “kadınlarla yapabiliyor olmalarının heteroseksüel oldukları anlamına gelmediğini” anlayabilen ve bunu kabul eden gayler. Evlilikleri de bu kabul edişin rahatlığıyla heteroseksüellerin evliliklerinden çok daha uzun sürüyor.

Bir insanın cinsel yönelimi onun “yapmak istediği”dir, “yapabildiği” değil.

Üzerine TV kumandasını koyduğumuz anda kalkan penislerimiz var. Halının üzerinde bile yatarken kalkardı çocukken, hatırladık mı? Sandalyede otururken bile uyarılan vajinalarımız var, değil mi? Düşününce biyolojik olarak seks yapmak çok kolay, böyle evrilmişiz ki neslimizi devam ettirebilelim. Kısacası cinsel organlarımızdan beynimizdeki üreme merkezine kadar cinsel olan her şeyimiz adeta kapı gıcırtısına oynayan çingeneler gibi. Seks yapmak en fazla ne kadar zor olabilir? Karşınızdaki insanın düşüncesinden ve varlığından tiksinmemek kaydıyla herhangi bir insanla birlikte olabilirsiniz. Hatta tiksinerek bile birlikte olanlar var: Dirty seks fantezisi diyoruz. Tecavüz fantezisi diyoruz. 

Yine de genel kural olarak cinsel isteği öldüren tek şey tiksintidir. Tiksintiyi eleyebildiğiniz anda hazırsınız demektir. Kadınlara baktığında tiksinti duymayan milyonlarca gay var. Çünkü kadınlardan tiksinmek için bir nedenleri yok. Benim de yok. Ve bu gaylerden bazıları kadınlarla da tıpkı erkeklerle olabildikleri gibi birlikte oluyorlar. Keyif de alıyorlar.

Ama bu onları biseksüel yapmaz.

Hatırlarsak Cinsiyet Rehberi'nde bir insanın cinsel yönelimini, yani gay mi heteroseksüel mi vs. olduğunu belirleyen şey hangi cinsiyete cinsel + romantik ilgi duyduğudur demiştik. Bunu belirleyen şey sadece seks değil, o terimlerin anlamları değişti, 'seks' kelimesine takılmayın demiştik. Evet, bir insanın cinsel yöneliminin belirlediği şeylerden biri, “neyi yapmak istediği ya da neyin onu yapmasını istediği”dir. Ama aynı zamanda yine Cinsiyet Rehberi'nde bazen karışık durumlar olabileceğini söylemiştik. Bir kişinin hem kadınlarla hem de erkeklerle seks yapmaktan zevk almasının onu biseksüel yapmayacağını, bunun tek başına yeterli olmadığını dile getirmiştik. Neden? Çünkü biseksüel olabilmek için, hem kadın hem erkeklere cinsel + romantik ilgi duyabilmeniz gerekli. Cinsel yönelimin iki parçası vardır = seks + romantizm. Eğer seks birden fazla cinsiyetle oluyorsa, iki cinsiyetle de seksten keyif alınması durumunda sizin cinsel yöneliminizi kesin ve son haliyle belirleyen şey yönelimin romantik parçasıdır, "romantik tarafınız"dır. Ağırlık buradadır. Lütfen Cinsiyet Rehberi'ne bir göz atın.

Bir insanın gay mi heteroseksüel mi olduğunu belirleyen gece yanına yattığında kimi hayal ettiğidir. Soğuk bir kış gününde kimin elini tutmak istiyorsun? Bu kişi bir erkek mi, kadın mı? Yastığına sarılıp uyurken yastığın yerine hayal ettiğin adam mı, kadın mı? Sizin cinsel yöneliminizi asıl olarak bu belirler. Sonuç, eşcinsel, heteroseksüel ya da biseksüeldir (bu durumda hayal ettiği kişi bazen kadın, bazen erkektir).

Kafa karışıklığını gidermek için tekrar ediyorum:

Cinsel yönelimler 3 adettir: homoseksüel (gay), heteroseksüel, biseksüel

Cinsel yöneliminizi belirleyen ilk parça sizin hangi cinsiyetle seks yapmak istediğinizdir. Ama cinsel yöneliminizi kesin ve son haliyle belirleyen şey, gece uyumak istediğiniz ve sabah uyandığınızda görmek istediğiniz kişinin cinsiyetidir. Erkek mi kadın mı?

Yani siz bir gay olduğunuz için, bir erkeği yapmak istiyorsunuz.
Ama sizi gay yapan şey, gece bir erkekle uyumak istediğiniz gerçeğidir.

Siz heteroseksüel olduğunuz için bir kadınla yapmak (seks) istiyorsunuz. Ama bir kadınla yatmak (uyumak) istediğiniz için heteroseksüelsiniz.

Çünkü bir kadınla cinsel ilişkiye girip bundan zevk almanız, sizin gayliğinizi bitirmiyor. Bu hiçbir şey ifade etmiyor çünkü cinsel organlarımız neredeyse her durumda bize zevk verecek şekilde tasarlanmış durumda (ilk insanları üremeye teşvik etmek için). Siz yine bir erkekle hayatınızı birleştirmek istiyorsunuz, sizi gay yapan budur.

Aynı şekilde bir erkekle oynaşıp bundan keyif almanız da sizi gay ya da biseksüel yapmaz. Çünkü siz gece yine bir kadınla uyumak ve sabah uyanınca onun yüzünü görmek istiyorsunuz. Ve bir erkekle seks yapmak sizi rahatlatıyor, ama o erkeğe seni seviyorum demek midenizi bulandırıyorsa, o zaman siz gay değilsiniz, basitçe erkeklerle de birlikte olmaktan zevk alan bir heteroseksüelsiniz demektir. Biseksüel de değilsiniz, gay de değilsiniz. Halen heteroseksüelsiniz.

Başta örneklerini verdiğim, kadınlarla birlikte olabilen ve bundan keyif alan gayler, gece sarıldıkları yastıkları yerine hayal ettikleri kişi bir erkek olduğu için, halen gayler. Kadınlarla yapabiliyor olmaları, onlara kimliklerinden hiçbir şey kaybettirmedi ve kimliklerine hiçbir şey kazandırmadı.

Aynı şekilde erkeklerle ara sıra birlikte olmaktan zevk alan bir heteroseksüel halen heteroseksüeldir. Çünkü gece yatağa yattığında bir kadınla uyuduğunu hayal ediyor. Kadınlarla birlikte olabildiği için değil, bir kadınla uyumayı hayal ettiği için heteroseksüel oluyor.

Yazının en başında verdiğimiz ben gayim ama, ben heteroseksüelim ama diye başlayan soruların hepsine de ikinci bir soru soracaksınız: "Peki gece kimle uyumak istiyorum? Hangi cinsiyete seni seviyorum demek midemi bulandırmıyor?" Bu yeni sorduğunuz sorunun cevabı hangi cinsiyetse, cinsel yönelimizin cevabı böyle ortaya çıkacak. Ben şuyum ama... kalıbıyla başlayan tüm cinsel yönelim sorularınızın cevabını bu şekilde bulacaksınız.

Cinsel + romantik ilgi şartı, cinselliğin çeşitli ve karışık olması durumunda belirleyenin romantik parça olması, akademik bir bilgidir. Bu bilgiden daha yüksek bir bilgi yok, zaman kaybetmeyin. Peki romantik taraf karışıksa? Romantik taraf karışıksa siz zaten biseksüelsiniz demektir. Çünkü romantik tarafın karışık olması için sizin hem kadınlara hem de erkeklere aşık olabiliyor olmanız gerek, ki bu da sizi biseksüel yapan şeyin ta kendisidir.

Bu terimlerin hepsi de "seksüel"li terimler. Ve bunun nedeni daha önce de anlattığım gibi, yapılan ilk araştırmaların sadece sekse odaklanmış olmaları. Günümüzde homoseksüel, heteroseksüel gibi kelimelerin anlamları cinsel + romantik ilgiyi belirleyecekleri şekilde genişletildiler, ve bugün akademide bu yeni ve geniş anlamlarıyla kabul edilmektedirler.

Evli ve mutsuz bir gayin de mutsuzluğunun kaynağı gece eşinin içinde olmak değil, gece eşinin yanında uyuyor olmak. Çünkü bir erkeğe sarılıp uyuduğunu hayal ediyor ve onu gay yapan da tam olarak bu.

Neden kimlikleri belirlemek için sadece seks yeterli değil? Neden bu terimlerin anlamları genişletildi? Yukarıda şöyle demiştik: "Eğer seks birden fazla cinsiyetle oluyorsa, iki cinsiyetle de seksten keyif alınması durumunda sizin cinsel yöneliminizi belirleyen şey yönelimin romantik parçasıdır, "romantik tarafınız"dır. Ağırlık buradadır." Neden? Neden romantik taraf belirleyecek?

Çünkü her şeyden önce, erkek penisinin ve kadın vajinasının uyarılabilirlikleri olmaları gerekenden çok yüksek. Bunun nedeni sadece üreyerek neslin devamını sağlamak isteyen evrimin çabaları değil. Hele ki erkek penisi, vajinaya göre çok daha uyarılabilir durumdadır, çünkü erkek penisi uyarıldığında penise gelen kan akışı penisi canlı tutmak için gereklidir. Amaç hem üremeyi sağlamak, ama üremeyi sağlamaktan ziyade hem de bu organları canlı tutabilmek. Bu yüzden liseden beri hiç beklemediğimiz yerlerde ve anlarda ereksiyon oluyoruz. O zamansız gelen ve bizi zor durumda bırakan ereksiyonların bir anlamı ve gereği var. Penis vajinaya göre çok daha fazla rastgele uyarılır, ota boka kalkar, çünkü erkek penisi kadın vajinasından daha dayanıksız ve kan akışına daha çok ihtiyacı var. Bu kadar hassas bir organa sahipken karşınızdaki insan kadın olsun, erkek olsun, cinsel olarak uyarılmanız aslında hiçbir şey ifade etmiyor. Penisinizin kime kalktığının cevabının bir anlamı olabilmesi için, önce o penisin standardize edilmesi, dengeli ve tutarlı olması gerek. Ve malesef dünya üzerinde dengeli ve tutarlı bir penis yok. Bu kadar dengesiz, her an uyarılmaya hazır bir organın düşünceleri olamaz ve siz bu düşünceleri dinleyemezsiniz. Penisiniz size gay ya da heteroseksüel olduğunuzu söyleyemez. Eğer söylemesine izin verirseniz, yukarıdaki kafa karışıklığını yaşamaya devam edeceksiniz.

Sana gay olduğunu söyleyen şey, kalbindir. Penisin değil.

Çünkü penisin olur olmadık her şeye aynı sertlikle cevap verebilir. Ama kalbin önüne gelen herkese aynı tatlılıkla atmaz. Sen o kalp atışını biliyorsun. O kalp atışını iyi tanıyorsun. Güvendiğin tek şey o büyülü nabzın olsun.