kod

Eşcinselliğinin mekanızmasını, seni ve cinselliğini benzersiz yapan şeyleri, kod'unu keşfet.

yol

Olduğu ve olmak istediği insanı şekillendiren erkekleri keşfettiği yol'da KTOG'a katıl.

rehber

Eşcinsellik, seks ve envai çeşit konuda seni yükseltecek temel ve lüks rehberler.

biz

Mevcut yeryüzünde eşcinsel olmakla ilgili sakıncalı serzenişler.

aktifizm

Yataktaki pozisyonun ne olursa olsun, aktivizmin makbul olanı aktif olanı.

Netflix Türkiye Rüyası Yaşadım: Siz Yaşamayın

Selam pembe ıhlamurlar. Yine kendimi tutamadım ve yapmamam gerektiğini it gibi bildiğim bir şeyi yaptım. Kendime Netflix! aldım. Netflix alırken adeta States'e yeni girmiş, hayallerini gerçekleştirmek ve hayalindeki aşkı bulmak için kendine küçük bir daire kiralamış, yarına umutla bakan, kısa kesim sarı boyalı saçlarıyla Wall Street'te iş görüşmesine gitmeden önce uyumaya hazırlanan bir kızın heyecanını taşıyordum. Sonra o heyecan bana girdi.

GÜNCELLEME: Netflix 2016'da Türkiye'ye geldiği için bu yazı geçerliliğini yitirmiş olsa da, bir anı olarak okunabilirliği devam ettiği için yayındadır.

Biliyorsunuz ki aylar önce Netflix Türkiye piyasasına açılmaya çalışmış, sonra Türkiye pazarının rezilliğini gördükten sonra kafasını umutla uzatarak çıkardığı deliğe şaşkınlıkla geri girmişti. Yaptıkları açıklamayı anlamaya çalışmanın bir anlamı yok, bizim tek çıkaracağımız ders: Netflix Türkiye'ye asla gelmeyecek.

Peki bu beni durdurdu mu? Ah. Elbette hayır, darling. Netflix satın almak da Amazon'dan e-kitap satın almak gibi. Kendinizi bir başka ülkede gösterdiğiniz sürece (Amerika), istediğiniz her hizmeti alabilirsiniz. Ben de pek tabii ZenMate'imi açtım, bir güzel ayarlardan Amerika'ya seçtim. Normalde Netflix'e Türkiye'den girmeye çalıştığınız zaman aldığınız "sorry, daha gelmedik oralara cnmss" uyarısını almadım. Zira ZenMate sayesinde artık Amerika'daydım.

Kredi kartınızın Amerikan olmasına gerek yok. Kredi kartı olması yeterli. Sadece 30 saniye içerisinde Netflix hesabımı satın aldım. Sevinçten boşaldım. Peki boşalan şey neden geri bana girdi?

Netflix hesabıma giriş yaptım. Şoklardayım. Sevinçliyim. Milyonlarca dizi-film, ne ararsam ana sayfada, hepsi de tek tıkla izlenmeyi bekliyor. Sadece denemiş olmak için o sıralar yeni başlamış olan Daredevil dizisinin ilk bölümünü açtım, izlemeye başladım.

Ve karşıma çıkan şey şuydu:
(Resme tıklatarak büyütünüz)

netlix türkiye


Resimde dikkat etmenizi istediğim tek şey kalite. Videonun kalitesi düdüklü tencerenin kapağındaki düdükle çekilmiş gibi, gördüğünüz gibi. Bir an elim otomatik olarak videonun sağ alt köşesindeki butonlara gitti ve sanki youtube'daymışım gibi 360p'den 720p'ye almayı denedim. Ama malesef böyle bir seçenek yoktu.

Çünkü Netflix izlediğiniz videonun kalitesini otomatik ayarlıyor. Sizin internet bağlantınız başta olmak üzere birkaç faktörü hesaba katıp, sabit bir kalite belirliyor. Tabi videoyu yeniden açtığınızda ya da başka bir videoya geçtiğinizde bu hesap yeniden yapılıyor.

Peki benim kalitem neden böyle? Bu sıçılan boku yemek için ne yapmış olabilirim? İlkokulda üstüne bastığım karıncanın ruhunun intikamı mıydı bu? Çünkü internet kotam dolu değildi, gayet de 20 Mb/sn internet hızım vardı. ZenMate premium kullanıyordum. Yani ne kendi internet hızım, ne de ZenMate tarafından bana konulan bir hız engeli yoktu.

Hemencecik Netflix müşteri hizmetlerine bağlandım ve bir temsilciyle chat yapmaya başladık. İnanılmaz dost canlısı çalışanlar. Bu servislerin neden bu kadar çok müşterisi olduğunu müşteri hizmetleriyle görüştükten sonra anlıyorsunuz zaten. (bkz: Amazon...)

Müşteri hizmetleri ilk önce benim tarayıcımla, internet bağlantımla vs. uğraştı. Birkaç dakika sonra hiçbir şeyin işe yaramadığını ona söylediğimde, sonunda itiraf etmeye karar verdim. Temsilciye dedim ki:

"Sevgili temsilci. Aslında ben Ortadoğulu gariban bir müslo dönmesi gayim. Ve kendimi cool hissetmek için yapmamam gerektiği halde, Türkiye'de hizmet vermediği halde Netflix almanın yolunu buldum. Proxy satın aldım. (zenmate'den bahsediyorum). Acaba sorun bununla ilgili olabilenze?"

Temsilci bana dedi ki:

"Sayın middle east'li tryna-be-cool gay. Biz Netflix olarak Proxy desteği vermiyoruz. Eğer bize Proxy kullanarak bağlanırsanız, her zaman en düşük kaliteyi alırsınız. Bunun tek bir çözümü var, proxy'i kaldırmak."

Ve ben şoklardayım tabi ki.

Proxy dediğimiz şey ZenMate gibi eklentilerin/programların sağladığı hizmet. Türkçesi: vekil, demek. Normalde siz internete bağlanırken vekil kullanmazsınız. Ama Proxy ayarlarınızı yaparsanız, internette yapacağınız her işlemi bir başkasına (yani bir vekile) yaptırabilirsiniz. Misal benim ayaklarım ağrıyor. Kapıcının çocuğunun ayakları ağrımıyor. Markete onu gönderiyorum, yağsız süt aldırıyorum, gibi. Bu örnekte vekil ZenMate oluyor. Zen'in Amarikan sunucuları, benim Türkiye'de yapamadığımı yapıyor ve sonra sonucu bana gönderiyor.

Proxy bu anlamda çok güzel evet. Ama proxy'nin kötü yanı şu: Büyük servisler artık sizin proxy kullanıp kullanmadığınızı anlayabiliyorlar. Ve proxy kullandığınızı anlarlarsa, size hizmet vermeyi kesebiliyorlar. Misal, bazı Amerikan video sitelerine bağlanırken istediğiniz kadar proxy kullanıp kendinizi Amarika'da gibi göstermeye çalışın. Yemiyorlar. Diyorlar ki: "Madem Amerika'dasın, o zaman niye proxy kullanıyorsun göt?"

Yani Proxy kullanmak, Amerikan vatandaşı olan bir Çinli olmak gibi. Nüfus cüzdanınızda istediğiniz kadar Amerikalı yazsın, o nohut gözlerinizi gördükten sonra Asya'lı olduğunuzu herkes biliyor.

İşte sonuç şudur sayın papatyalar: Eğer ZenMate ya da başka proxy servislerini kullarak Netflix satın alırsanız, Netflix sizin Amerika'da olduğunuzu kabul ediyor. Ama proxy kullandığınızı da biliyor. Size bir Amerikan vatandaşına sağladıkları kaliteyi sunmuyorlar. Size, "kendini Amerika'da gösteren vatandaş" kalitesini sunuyorlar.

Yani şu anda Netflix satın alıp izlemeye başlayabilirsiniz. Sizi tutan yok. Ama tüm dizileri ve filmleri 240p civarı korkunç bir kalitede izleyeceksiniz. Taş çatlasa 360p. O da taş çatlasa yarılsa. Netflix ilk ay ücretsiz olduğu için, ZenMate premium da ilk hafta ücretsiz olduğu için herhangi bir maddi kaybım olmadı. Sadece masumiyetimi kaybettim ve... Middle east...

Sonuç?
Ah. = bu benim gülmekten gülemeyen gülüşüm
Middle east'lı olup da cool olmak o kadar kolay değil gülolar.
Öpüyorum hepinizi de.